Clariant

Lokalizacja

Lokalizacja

Łódź

Biurowiec

Biurowiec

Monopolis

Powierzchnia

Powierzchnia

4317

Rok budowy

Rok budowy

2020

To jedyne takie miejsce na mapie Polski, i najpewniej również unikatowe w skali światowej, gdzie architektura współczesna łączy się z historyczną i to w typowo alpejskim stylu.

 

Biuro Clariant zajmuje dwa piętra – łącznie ponad 4,3 tys. m2. Jest tu przestronnie, a przede wszystkim funkcjonalnie. Do siedziby firmy prowadzą oryginalne, żeliwne schody, z zachowanymi tłoczeniami, które pamiętają jeszcze czasy początków Manufaktury Wódczanej. Podkreślają klimat tego miejsca i nadają mu klasy. Także we wnętrzach biura architekci The Design Group nie unikali nawiązań do pofabrycznej estetyki. Cegła, którą można zauważyć na wielu ścianach, jest oryginalnym fragmentem tego ponad stuletniego budynku. Jej uwidacznianie było celowym zabiegiem projektowym.

 

Co więcej – w wielu miejscach biura poukrywane są lustra (od wysokości 2,7 m pod sam sufit, czyli do ok. 4 m), które tworzą efekt niekończącej się wręcz cegły oraz niesamowitej głębi. Sufit, który przypomina sklepienie kolebkowe, wypełniony jest oświetlającymi go reflektorami, a także specjalnie przystosowanymi do tej powierzchni systemami akustycznymi w postaci wysp akustycznych i wafli (belki akustyczne).

 

Przedstawiamy kilka ujęć tej niezwykłej realizacji w pofabrycznym budynku Monopolis dla Centrum Usług Wspólnych firmy Clariant, szwajcarskiego koncernu chemicznego.

WRóćPortfolio