Zieleń w biurze: 10 projektów w duchu biophilic design

Poprawiają samopoczucie pracowników, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na jego wilgotność czy też wreszcie, po prostu dobrze wyglądają – rośliny we wnętrzach biurowych pełnią różne role. Nic dziwnego, że firmy i architekci coraz chętniej po nie sięgają.

Siedziba Xceedance w Krakowie; projekt: The Design Group

W krakowskim High5ive swoje miejsce znalazło biuro Xceedance. Rozlokowane jest ono na dwóch piętrach i zajmuje ponad tysiąc m kw. na pierwszym z nich, a także blisko 540 m kw. na drugim.

Wnętrze zdominował styl industrialny przełamany zastosowaniem przyjaznych kolorów, ciepłego drewna i miękkich faktur – np. w postaci welurowych kotar czy welurowej tapicerki foteli. Wyraźnie widać je już w recepcji biura, gdzie dodatkowo uwagę przyciąga zielona ściana z podświetlonym logo firmy. Charakterystycznym elementem stylu industrialnego są natomiast przeszklenia z czarnymi szprosami, które wydzielają mniejsze przestrzenie biura. Industrialny sznyt znalazł swoją kontynuację w postaci dekoracyjnych szprosów wykonanych z czarnych listew MDF i umieszczonych na ścianach. Pełnią one rolę ramek dla licznych grafik.

– Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona efektem zielonej ściany z świecącym logo przy wejściu na recepcję – mówi Agata Zając, EA & Office Manager Xceedance. – Fantastyczny efekt dają również czarne szprosy na ścianach, których zazdroszczą nam nasi goście, a także kotary w salach konferencyjnych, które tworzą wspinały klimat. Widoczne było olbrzymie zaangażowanie zespołu The Design Group w nasz projekt. Biuro jest bardzo nowoczesne, a zarazem przytulne, czyli dokładnie takie, jak chcieliśmy – dodaje.