W takim biurze pracują zatrudnieni w Wienerberger

POLSKA Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni The Design Group Konrada Krusiewicza to biuro dla firmy Wienerberger zajmującej się produkcją ceramiki budowlanej.

Nowa siedziba mieści się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie i zajmuje łączną powierzchnię 1,6 tys. mkw. rozłożonych na dwóch kondygnacjach.

Specyfika firmy i wytwarzane przez nią produkty były punktem wyjścia do stworzenia koncepcji wnętrz. Architekci szukali sposobów na niekonwencjonalne zaprezentowanie różnorodności oferty Wienerberger, pokazaniu różnych faktur i struktur ich produktów. Oprócz tradycyjnego ich zastosowania np. w formie płytek klinkierowych na ścianach zdecydowano się na tworzenie przegród ażurowych z pustaków. W biurze zobaczymy też ścianki z płyt laminowanych, które inspirowane są strukturą produktów ceramicznych. W biurze pracuje się przede wszystkim na przestrzeni otwartej dopełnione gabinetami i licznymi salami spotkań.

Założeniem architektów było stworzenie przytulnego, ale także lekkiego i jasnego wnętrza biurowego, dlatego też w kontraście do ,,ciężkiej cegły’’ większość elementów wykonano w odcieniach bieli i szarości dopełnionych bielonym drewnem. Sufity pozostawiono otwarte, z widocznymi instalacjami pomalowanymi na kolor biały.

Kolejnym charakterystycznym elementem są przegrody z siatki stalowej lakierowanej na biało – wydzielają one przestrzenie pracy od komunikacji, lecz dzięki swojej ażurowości przepuszczają światło i nie zmniejszają optycznie przestrzeni. Wnętrze całego biura dopełniają kolorowe meble i kotary, dzięki czemu nabiera ono domowego charakteru.

Inwestorowi zależało na stworzeniu przestrzeni do wspólnego spożywania posiłków i odpoczynku, której brakowało w poprzednim biurze Wienerberger. Dlatego z powierzchni 1,8 tys. mkw. udało się wydzielić przestrzeń kuchenną o metrażu około 60 mkw. z przestrzenią do relaksu, klimatem przypominająca kawiarnie w stylu industrialnym. Lustra, biała zabudowa i kamienne blaty kontrastują tutaj z wyrazistą cegłą na ścianach. Charakteru dodają też artystyczne fotografie w czarnych ramach.

Firma Walter Herz reprezentowała Wienerbergera w procesie poszukiwania powierzchni biurowej. Odpowiedzialna za realizacje tego projektu była Kamila Królikowska, starszy negocjator w Walter Herzu.