W SERCU SZKIELETORA – KRAKOWSKIE BIURO AUTODESK PROJEKTU THE DESIGN GROUP

To biuro wydaje się być przestrzenią tworzoną bez granic stawianych wyobraźni. Zaskakują kolory, autorskie konstrukcje na sufitach, naścienne murale. Sporo się tu dzieje, jednak wszystko pasuje do siebie idealnie. Mowa o siedzibie firmy Autodesk mieszczącej się w jednym z budynków Unity Centre w Krakowie. Za projekt jej wnętrz – uszytych dosłownie na miarę inwestora projektu – odpowiadała warszawska pracownia The Design Group.

Krakowskiego Szkieletora nie trzeba specjalnie przestawiać. Czekał blisko 45 lat na to, by otworzyć swoje podwoje. Siłą rzeczy został zatem jednym z bardziej znanych punktów na mapie miasta. Przez ten czas był obiektem wielu architektonicznych sporów i partykularnych interesów, a także okazałym „wieszakiem” na reklamy. Na szczęście ten etap swojej historii Szkieletor ma już za sobą. Totalnie odmieniony stanowi dziś centralny punkt krakowskiego Unity Centre, czyli największego, wielofunkcyjnego centrum biznesowego stolicy Małopolski. To właśnie tu, pod adresem Lubomirskiego 2, swoje miejsce znalazło biuro międzynarodowej korporacji Autodesk. Ta założona w Kalifornii firma już prawie od 40 lat zajmuje się tworzeniem i produkującą oprogramowań oraz usług dla branży architektonicznej, inżynieryjnej i rozrywkowej.

Kolorowy Net Effect

Pierwotnym założeniem było stworzenie wnętrz w stylu industrialnym, przestrzeni jasnych i tworzących atmosferę sprzyjającą pracy. Projektanci The Design Group zaproponowali lekką modyfikację stylistyki, która przypadła do gustu Klientowi. Określają ją mianem modern industrial przez zabieg ocieplenia drewnem i żywymi kolorami.

design: The Design Group Konrad Krusiewicz,
photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

design: The Design Group Konrad Krusiewicz,
photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

design: The Design Group Konrad Krusiewicz,
photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Wszystko zaczęło się jednak od autorskich grafik Autodesku, które klient chciał wykorzystać w krakowskim wnętrzu. Wycięte na specjalnej folii znalazły swoje miejsce na przeszkleniach. Jednocześnie narzuciły projektantom z The Design Group kolorystykę mebli oraz dekoracyjnych, giętych siatek cięto-ciągnionych (mesh) rozpiętych na sufitach i częściowo również na ścianach.

Zapowiedź kolorystyki i stylistyki biura Autodesku pojawia się już w holu windowym. Ciekawa, czterowymiarowa konstrukcja, nawiązująca do logotypu Autodesk, wykonana została z siatki mesh. Ogromna litera A sięga prawie sufitu i wita pracowników i gości zmierzających do biura.

– Największym wyzwaniem projektowym w krakowskim biurze Autodesk była koordynacja elementów nasufitowych. Oprócz widocznych instalacji, istotne są tu też oświetlenie i siatki. Dzięki zaangażowaniu i koordynacji prac wielu osób, udało nam się uzyskać zamierzony efekt, jakim było podkreślenie oświetleniem meshu (siatki) i geometrii sufitu. – podkreśla Marta Konarska, architektka odpowiedzialna za koncepcję biura Autodesk.

Net Effect – jak nazywają zabieg wykorzystania siatek projektanci TDG – zdecydowanie stał się motywem przewodnim biura oraz jednym z ciekawszych jego elementów. Żywe kolory siatek i ich dynamiczne formy zapewniają niezbędną temu miejscu pozytywną energię, jednocześnie wyznaczając poszczególne strefy tworząc oryginalną i charakterystyczną przestrzeń krakowskiego biura.

– Do końcowego wyglądu krakowskiego biura Autodesk przyczyniło się wiele osób. Bardzo zaangażowany był także sam klient – mogliśmy liczyć na jego pomoc i konstruktywny feedback. – przyznaje architekt Konrad Krusiewicz, założyciel i CEO The Design Group.

W rytmie miasta

Inwestorowi bardzo zależało też na tym, by biuro oddawało miejską tkankę Krakowa. Autodesk bowiem dba o utrzymanie klimatu danego miasta w każdym ze swoich biur na całym świecie.

– Klient od początku był otwarty na współpracę z artystami, których fotografie i murale nawiązujące do znanych krakowskich miejsc można podziwiać na terenie całego biura Autodesku. – podkreśla arch. Marta Konarska.

W kuchni pracowniczej znajdziemy też mural przedstawiający tylko połowę jednego z krakowskich budynków. Drugą jego część znaleźć można w odbiciu przylegającego do niego ogromnego lustra. W zależności więc od perspektywy może ukazać się cały budynek lub tylko jego połowa. Lustro natomiast ma na celu optycznie powiększyć kuchnię i wydłużyć znajdującą się w niej trybunę.

Multi–funkcjonalność przyjazna pracownikom

Projektanci The Design Group zadbali również o funkcjonalność i elastyczność przestrzeni, dzięki czemu można ją szybko dostosować do aktualnych potrzeb jego użytkowników. Takim miejscem jest np. kuchnia, oddzielona kotarą od strefy chillout. Te dwie przestrzenie mogą służyć nie tylko do odpoczynku, czy przygotowywania i spożywania posiłków, ale też i do zwoływania spotkań całego zespołu krakowskiego oddziału. Właśnie dlatego w kuchni zamontowany został projektor, a w razie chęci integracji, fornirowany stół można przekształcić na stół bilardowy.

Pracownicy korzystają z open space, ale do swojej dyspozycji mają także mniejsze i większe wydzielone salki, a także pokój z bieżnią, z której korzystać mogą nawet w czasie biznesowych rozmów telefonicznych. Poszczególne pomieszczenia biura oddzielone są od siebie kolorami. Dodatkowo projektanci wydzielili jeszcze jedną ciekawą przestrzeń, nazwaną przez nich stream area. To właśnie tu pracownicy Autodesku prócz możliwości zregenerowania sił na wygodnej kanapie lub w fotelach „uszakach”, mogą w mniejszych grupach omówić prezentacje, przeprowadzić burzę mózgów i zapisać pomysły na whiteboardach.

– Zaprojektowane przez nas biuro jest bardzo nietuzinkowe, ale też i dopasowane do potrzeb klienta. Wiele znajdujących się tu elementów zostało wykonanych na specjalne zamówienie. Tak, w całym biurze można spotkać się z różnorodnością faktur, kolorów i tekstur – ale ostatecznie wszystko to połączyliśmy w spójną całość. – dodaje arch. Marta Konarska.