TOP: Najbardziej designerskie biura w Krakowie

Aon, Autodesk, PeopleScout a TrueBlue Company czy Ringier Axel Springer – biurowy Kraków rośnie w siłę i goni Warszawę. Ostatnie lata pokazały, że na designerskie biura w stolicy Małopolski decydują się giganci. Kto stoi za projektami najciekawszych biur?

Biuro TechnipFMC w Krakowie

Główna idea projektowa biura ściśle wiąże się z działalnością TechnipFMC. To koncern o ogólnoświatowym zasięgu dostarczający rozwiązania technologiczne dla przemysłu energetycznego i specjalizujący się w innowacyjnych rozwiązaniach wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego. Działa zarówno w zakresie projektów podmorskich, jak i tych odbywających się na powierzchni.

Krakowskie biuro TechnipFMC, fot. fotomohito / The Design Group

Firmie bardzo zależało, aby wygląd nowego biura z jednej strony nawiązywał do architektury innych siedzib koncernu, a z drugiej – wyróżniał się na tle pozostałych.

 

Biuro Xceedance w Krakowie

W prestiżowej lokalizacji – w pobliżu Dworca Głównego i Galerii Krakowskiej – swoje miejsce znalazło biuro Xceedance. Rozlokowane jest na dwóch piętrach i zajmuje ponad tysiąc mkw. na pierwszym z nich, a także blisko 540 mkw. na drugim.

– Wiedzieliśmy, że w Xceedance pracuje wiele młodych osób. Chcieliśmy zatem stworzyć przestrzeń „na luzie”, w której każdy mógłby czuć się dobrze, jak u siebie w domu. Wspomniany luz zinterpretowaliśmy jako zastosowaną tu mieszankę różnych stylów – mówi arch. Konrad Krusiewicz, założyciel The Design Group.

Biuro polskiego oddziału firmy Xceedance, proj. The Design Group, fot. fotomohito

Wnętrze zdominował zatem styl industrialny przełamany zastosowaniem przyjaznych kolorów, ciepłego drewna i miękkich faktur – np. w postaci welurowych kotar czy welurowej tapicerki foteli. Wyraźnie widać je już w recepcji biura, gdzie dodatkowo uwagę przyciąga zielona ściana z podświetlonym logo firmy.

Biuro Autodesk w Krakowie

Zaskakujące kolory, autorskie konstrukcje na sufitach, naścienne murale – to biuro wydaje się być przestrzenią tworzoną bez granic stawianych wyobraźni. Siedziba Autodesk w Krakowie została dosłownie uszyta na miarę. To zasługa warszawskiej pracowni The Design Group.

Krakowskie biuro Autodesk projektu The Design Group. Fot. Fotomohito

Pierwotnym założeniem było stworzenie wnętrz w stylu industrialnym, przestrzeni jasnych i tworzących atmosferę sprzyjającą pracy. Projektanci The Design Group zaproponowali lekką modyfikację stylistyki, która przypadła do gustu klientowi. Określają ją mianem modern industrial przez zabieg ocieplenia drewnem i żywymi kolorami.