The Design Group zaprojektowali warszawskie biuro Stada. We wnętrzach klasyka na nowo

Projektanci z The Design Group udowadniają, że styl klasyczny może być dobrą opcją dla nowoczesnej przestrzeni biurowej. Robią to na przykładzie warszawskiej siedziby niemieckiej firmy farmaceutycznej Stada.

 

  • The Design Group zaprojektowali wnętrza warszawskiej siedziby niemieckiej firmy farmaceutycznej Stada mieszczącej się w kompleksie biurowym The Park Warsaw.
  • Biuro zajmuje jedno z pięter kompleksu The Park. Inwestorowi zależało na gabinetowym układzie przestrzeni.
  • Architekci postawili na klasyczne rozwiązania wzbogacone industrialnymi elementami.

 

Niewysokie budynki poprzecinane są ciekawie zaaranżowanymi placami i zieleńcami. Na nich – starannie dobrane gatunki drzew, krzewów i kwiatów. Ma tu być zielono i inaczej niż w centrum stolicy. A przy okazji samowystarczalność kompleksu i wyposażenie go m.in. w banki, sklepy, restauracje, czy klub fitness, ma zapewniać stuprocentowy komfort pracy i poprawiać jej wydajność. Swoje miejsce znalazło tu także biuro polskiego oddziału koncernu farmaceutycznego Stada.

 

Tylko gabinety

Warszawska siedziba firmy Stada zajmuje jedno z pięter kompleksu The Park. Łącznie ok. 800 m kw. Inwestor wybrał tą powierzchnię ze względu na układ gabinetowy biura, na czym zależało mu od ponieważ Współpraca pracowni TDG i polskiego oddziału Stady rozpoczęła się jesienią 2020 r.

Stada poszukiwała biura w układzie gabinetowym. Ostatecznie Inwestor zdecydował się na wynajem jednego z pięter w kompleksie The Park o łącznej powierzchni ok. 800 m kw. Wówczas, jesienią 2020 roku, rozpoczęła się współpraca polskiego oddziału firmy Stada z pracownią TDG i dedykowanym do tej realizacji zespołem projektowym w składzie: Krusiewicz, Martyna Bosek, Ewelina Mężyńska oraz Marta Konarska.

– Od początku naszej współpracy ze Stadą, Klient podkreślał, że mimo pandemii większość pracowników chce pracować z biura. Układ biura okazał się być idealnie dopasowany do tej sytuacji, ponieważ zamknięte ścianami pomieszczenia są bezpieczniejsze. Nie było więc konieczności wprowadzania dodatkowego podziału powierzchni. Jednakże zaprojektowanie pokoi dla ponad 40-osobowego teamu polskiej Stady wymagała od nas odpowiedniego przemyślenia aranżacji powierzchni i jej funkcjonalności. – mówi arch. Konrad Krusiewicz, założyciel TDG.

Nieoczywiste połączenie

Nieśpieszny klimat kompleksu The Park, architekci TDG postanowili przenieść do wnętrz biura Stada. Postawili więc na klasyczne rozwiązania, które wzbogacili industrialnymi elementami.

– Inwestorowi zależało, by w biurze było przytulnie, ale także by nie zabrakło tu elementów akcentujących ponadczasowość. Klimat wnętrza miał być przyjazny, z dużą ilością zieleni, sprzyjający dobrej atmosferze pracy. Pierwsze nasze wizualizacje i inspiracje praktycznie od razu spodobały się Klientowi i w pełni zaufał nam przy kolejnych etapach projektowania biura. Finalnie, postawiliśmy na klasyczne rozwiązania, które urozmaiciliśmy elementami stylu industrialnego. – tłumaczy arch. Martyna Bosek z TDG.

Chociaż zaproponowane połączenie stylów może wydawać się nieco ekstrawaganckie, stworzona przestrzeń jest przytulna, ponadczasowa i nie pozbawiona tak oczekiwanego efektu „wow”, co można zauważyć już na wejściu do biura w strefie recepcji:

– W strefie recepcji duża uwagę skupia na sobie lada, którą postanowiliśmy zaprojektować w stylu industrialnym. Jest nieco ostrzejszym, wyróżniającym się od reszty biura elementem, ponieważ wykonana jest ze zbrojonego szkła, a dodatkowo zdobią ją antracytowe szprosy. Dla uzyskania proporcji we wnętrzu, dominującą ladę zmiękczyliśmy zieloną ścianą zamontowaną po przeciwnej stronie. Dzięki temu strefa recepcji oddaje profesjonalny, ale równocześnie przyjazny klimat. – mówi arch. Ewelina Mężyńska z TDG.

Choć w dalszej części biura dominują stonowane, jasne kolory, to dla przełamania klasyki i wyróżnienia pewnych elementów biura, pojawia się też niebieski na meblach, sufitach i wyspach akustycznych czy koniakowy na siedziskach w kuchni.

Układ biura

Z przestronną strefą recepcji sąsiadują dwie sale konferencyjne przedzielone mobilną ścianą wykończoną drewnianym laminatem. Dalej, w centrum spaceplanu biura, projektanci zaprojektowali pokój matki z dzieckiem, a także dużą kuchnię. Jest to przestrzeń przechodnia, co podkreśla jej wartość jako miejsca otwartego, przeznaczonego dla wszystkich pracowników. Aranżację kuchni uzupełniają drewniane meble, modułowy system welurowych siedzisk w stylu retro zaprojektowany wzdłuż jednej ze ścian i dużo żywej zieleni. Wokół niej projektanci rozmieścili przestrzenie do pracy – gabinety. Każdy – z wyjątkiem pokoju prezesa firmy – zaprojektowany jest w ten sam sposób, dla zachowania spójności designu oraz równości pomiędzy pracownikami. Oprócz biurek i foteli znajdują się tu także regały do przechowywania dokumentów i rzeczy osobistych, a także niewielka przestrzeń do spotkań.

Motyw główny – przeszklenia i naświetla

Zamiarem projektantów TDG było połączenie gabinetów w taki sposób, by pracownicy mieli poczucie socjalizacji, co przez wyraźnie wydzielone przestrzenie było nie lada wyzwaniem:

– Pomysł „otwarcia” gabinetów postanowiliśmy zrealizować za pomocą naświetli (przeszklenia we fragmencie ściany). W biurze Stady umieściliśmy je na wysokości 240-300 cm. Optycznie łączą one ze sobą gabinety, a co więcej, wpuszczają dodatkowe światło. Rozwiązaniem tym wprowadziliśmy odrobinę lekkości i poczucie jedności z całym biurem, co bardzo spodobało się Klientowi. – tłumaczy arch. Martyna Bosek.

Na wyjście poza schemat zamkniętych gabinetów architekci TDG mieli jeszcze jeden pomysł, który stał się też motywem przewodnim biura – przeszklenia. Każdy pokój pracy posiada szklaną ścianę ze szprosami w niestandardowym dla tego elementu dekoracyjnego ciepłym kolorze oyster white. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy nie będą mieli wrażenia oddzielenia od reszty osób pracujących w biurze.

Ergonomiczne warunki pracy

Warszawskie biuro Stada to przestrzeń sprzyjająca codziennej pracy nie tylko ze względu na wyważoną aranżację wnętrz. W najwyższym stopniu zadbano tu także o jakość wyposażenia tej przestrzeni. Znajdują się tu meble firm z najwyższej półki, które zachwycają nie tylko designem, ale też i ergonomią.

– Całość uzupełniają klasyczne wzory ergonomiczne i wysokiej klasy mebli biurowych tj. Herman Miller i MUUTO. Udało się nam się dobrać też ciekawe i spójne ze sobą meble, które dodają pewnego rodzaju szyku i przyjaznej atmosfery. – dodaje arch. Konrad Krusiewicz, założyciel The Design Group.

Z kolei w salach konferencyjnych i gabinetach zaprojektowane zostały profesjonalne systemy konferencyjne, telekonferencyjne, nagłośnieniowe oraz audiowizualne. Ich atutem jest wyjątkowo intuicyjna obsługa.

Wnętrza siedziby Stada zaprojektowane przez architektów TDG są zaprojektowane z myślą o pracownikach i ich potrzebach. Biuro nie tylko zaskakuje więc ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, dzięki czemu mogą poczuć się jak w domu, ale przede wszystkim sprzyja skupieniu i efektywnej pracy.