Techniczna przestrzeń dla inżyniera

Pracownia The Design Group i zespół projektowy TechnipFMC zaprojektowała nowe biuro Technip FMC. Firma zajmuje ponad 6 tys. mkw. na czterech piętrach krakowskiego biurowca Podium Park.

Techniczna przestrzeń dla inżyniera

Pracownia The Design Group i zespół projektowy TechnipFMC zaprojektowała nowe biuro Technip FMC. Firma zajmuje ponad 6 tys. mkw. na czterech piętrach krakowskiego biurowca Podium Park.

Kompleks Podium Park ma certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding. W 2020 roku do użytku oddano drugi z biurowców, składających się na ten obiekt. Ostatecznie stanowić go będzie zespół trzech połączonych ze sobą 11-kondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni najmu ponad 50 tys. mkw.

Główna idea projektowa biura ściśle wiąże się z działalnością TechnipFMC. To koncern o ogólnoświatowym zasięgu, dostarczający rozwiązania technologiczne dla przemysłu energetycznego i specjalizujący się w innowacyjnych rozwiązaniach wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego. Działa zarówno w zakresie projektów podmorskich, jak i tych odbywających się na powierzchni.

Klientowi zależało, aby wygląd nowego biura z jednej strony nawiązywał do architektury innych siedzib koncernu, a z drugiej – wyróżniał się na tle pozostałych.

Mając na uwadze tę potrzebę klienta zdecydowaliśmy, by biuro konstrukcyjnie nawiązywało do tego, czym zajmuje się TechnipFMC, czyli wsparciem dla wydobycia surowców z dna morskiego. Wyznaczyliśmy zatem cztery poziomy: piętro pierwsze to przestrzeń podwodna, drugie stanowi lustro wody, trzecie i czwarte to pokłady jednostki pływającej używanej podczas morskich operacji. Nasza koncepcja bardzo spodobała się klientowi. – tłumaczy arch. Konrad Krusiewicz, założyciel The Design Group.

Głównym zadaniem architektów The Design Group zgodnym z założeniem klienta, było pokazanie elementów charakterystycznych dla działalności TechnipFMC. Jest tu technicznie i surowo.

Architekci zastosowali stworzone przez siebie rozwiążania, m.in. tzw. void, czyli wolną przestrzeń integrującą piętra 2, 3 i 4 oraz połączoną przeszkleniem z piętrem 1.

Pierwsze piętro biura, czyli poziom podwodny to strefa collab area, przeznaczona do wspólnej pracy. Drugie piętro biura pełni funkcje reprezentacyjne. To tu znajduje się recepcja oraz przestrzeń eventowa, dedykowana m.in. spotkaniom typu town hall. Na przestrzeń eventową składają się cztery salki konferencyjne.