Te biura stawiają na zieleń. Top 10 realizacji ostatnich miesięcy

Coraz więcej firm w aranżacjach swoich przestrzeni biurowych stawia na zieleń. Przyczynia się do tego popularność trendu biophilic design, a także sam fakt, że obecność naturalnych roślin, a nawet sam kolor zielony podnoszą komfort użytkowników korzystających z wnętrz. Od roślin doniczkowych, przez zielone ściany, po tapety i grafiki z roślinnymi motywami – zieleń zdobywa przestrzenie biurowe. W niektórych znajdziemy nawet… egzotyczne wiwarium. Przedstawiamy najciekawsze realizacje biurowe ostatnich miesięcy, których projektanci postawili na zieleń.

 

Siedziba AkzoNobel w Warszawie (projekt: BIT Creative Barnaba Grzelecki)

W warszawskim kompleksie budynków biurowych The Park mieści się nowe biuro firmy AkzoNobel o pow. 3,5 tys. mkw. W biurze będzie pracowało ponad 400 osób. Architekci postawili na funkcjonalną i przestronną przestrzeń, która jest też kreatywna i mocno inspirująca. Biuro tętni życiem, a świadome wykorzystanie produktów i kolorów nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. Na całej aranżacji biura znalazło się dużo miejsca na naturalną zieleń, jest ona świetnym uzupełnieniem tej przestrzeni oraz poprawia komfort pracy.

– Dużą uwagę skupiliśmy na funkcjonalności tak, aby dopasować przestrzeń do potrzeb pracowników AkzoNobel. Zespół jest młody i dynamiczny. Wystrój wnętrza jest intensywny, pobudzający kreatywne myślenie, ale dzięki zastosowaniu bieli, szarości, drewna czy naturalnej zieleni stał się wyważony. Ściany wykończone są fototapetami lub pomalowane farbami z palety AkzoNobel – opowiada Barnaba Grzelecki, architekt i właściciel, BIT Creative Barnaba Grzelecki, odpowiedzialny za projekt.

Centrum IT Nordea w Warszawie (projekt: Workplace)

Nawiązując do (nie)odległej przyszłości, architekci stworzyli spójną wizję biura inspirowanego futurystycznymi motywami. Kosmiczny wystrój przywołuje na myśl sceny z Odysei Kosmicznej Kubricka i hollywoodzkich produkcji sci-fi. Geometryczne formy i monochromatyczne kolory podkreślone są przez zaprogramowane scenariusze oświetlenia. Są one integralną częścią designu i dostosowują się do życia biura. Razem z roślinnością, dodającą naturalności i przenikającą wszystkie pomieszczenia, tworzy to swoisty ekosystem pracy. Zabieg scenograficzny ma swoje uzasadnienie – to narracja wynikająca z poufnego charakteru miejsca.

To jedna z najbardziej zaawansowanych przestrzeni pracy w Europie – technologicznie, funkcjonalnie i projektowo. Sięga to poziomu najmniejszego detalu – od specjalnie zaprojektowanych biurek, stołów z roślinami czy zabudów ściennych i sufitowych, przez zaprogramowane scenariusze oświetlenia, animacje i grafiki wyświetlane na wielkich ścianach wizyjnych, po całościowy system identyfikacji wizualnej – wayfinding i space branding.

Do biura wchodzi się przez specjalne śluzy kontroli bezpieczeństwa. Następnie w oczy rzuca się klatka schodowa – serce Nordea Horizon. Konstrukcja łącząca 3 piętra, zwieńczona z obu stron gigantycznymi lustrami nieskończoności, przypomina tunel czasoprzestrzenny. Wchodząc na stopnie rozświetlają się one pod naszymi nogami. Przechodząc niżej, możemy dotknąć zielonej ściany, która pnie się na całej długości klatki.

Na najniższym piętrze pracownicy korzystają z różnych sal konferencyjnych, które służą im do pracy kreatywnej, wideokonferencji, czy spotkań całych zespołów. Aby odpocząć, udają się oni do przestrzeni wspólnych. Pierwszą jest Space Garden – wypełniona zielenią strefa, w której na miękkich meblach i wiszących fotelach można się zrelaksować. Dalej znajduje się kuchnia i jadalnia, gdzie można podziwiać florę w futurystycznym wydaniu. Centralnym elementem jest szklane wiwarium z tropikalnymi gatunkami roślin, a tłem dla wszechobecnej zieleni – heksagonalne oświetlenie.

Siedziba LPP w Krakowie (projekt: Studio 1:1)

W pracy zespołów kreatywnych takich marek jak House czy Mohito istotna jest odpowiednia aranżacja przestrzeni. Stąd jasna kolorystyka, która stanowi tło dla projektowanych kolekcji. Dzięki strefom workshopowym, gdzie połączono stanowiska projektowe z aranżacją salonów, każdy zespół ma szansę testować swoje pomysły w warunkach najbardziej zbliżonych do tych, w których potem zakupów dokonują klienci.

Zadbano również o strefy spotkań. Na parterze znajdują się sale konferencyjne oraz otwarte przestrzenie z hokerami. Podobnie jak w gdańskiej centrali LPP, również krakowską siedzibę wyposażono w budki telefoniczne o podwyższonym współczynniku pochłaniania dźwięku, co pozwala na komfortowe przeprowadzanie rozmów. Całość uzupełnia prawie 300-metrowa jadalnia, z pełną ofertą gastronomiczną oraz wydzieloną strefą kawiarnianą.

To wszystko w połączeniu z maksymalnie wykorzystanym potencjałem światła dziennego i żywą roślinnością zrealizowano z myślą o komforcie pracowników.

Biuro Vastint w Business Garden, Warszawa (projekt: BIT Creative Barnaba Grzelecki)

Firma z rynku nieruchomości, Vastint, aranżację swojego biura w warszawskim kompleksie Business Garden powierzyła firmie BIT Creative Barnaba Grzelecki. Przestrzeń została podzielona na elastyczne strefy prazy oraz półprywatne i ogólnodostępne sale konferencyjne. W projekcie nie zabrakło naturalnej zieleni, która prezentuje się szczególnie spektakularne w postaci zielonych ścian.

– Vastint zaufał nam przy realizacji tego projektu. Osoby, które były w grupie projektowej są świadome wnętrz komercyjnych, bo na co dzień mają z nimi styczność. Dlatego bardzo szybko udało nam się wypracować wspólny kierunek. Wnętrze jest w stylu nowoczesnym, industrialnym, ale bardzo przytulne, z lekką nutką poetyki skandynawskiej. Chłodny beton przełamany został dużą ilością drewna i żywej zieleni. Połączenie roślinności, elementów drewnianych wraz z oświetleniem stanowi motyw powtarzający się w całym wnętrzu. Dopełnienie stanowią designerskie meble i stonowane kolory, a sama aranżacja nasycona jest dużą ilością ciekawych detali – opowiada Barnaba Grzelecki, architekt i właściciel, Bit Creative Barnaba Grzelecki.

Biuro PubNub w Katowicach (projekt: Furniko)

Amerykańska firma technologiczna PubNub rozpoczęła działalność w swoim pierwszym w Polsce biurze, w katowickim biurowcu .KTW I, należącym do firmy TDJ na początku 2020 r. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Furniko, dostawcą i pomysłodawcą koncepcji wnętrza biura oraz z doradcami Knight Frank, którzy wspierali nas w wyborze biura, negocjacjach i prowadzili nadzór nad pracami aranżacyjnymi – mówi Marcin Jurków, Human Resources Lead, PubNub.

– Byliśmy odpowiedzialni za uwzględnienie przez dewelopera TDJ wysokich wymagań najemcy w uzgodnionym uprzednio budżecie, a następnie nadzór nad aranżacją powierzchni biurowej. PubNub pragnął dla swoich przyszłych pracowników zapewnić ponadstandardowe, wysokiej jakości miejsce do pracy. Środowisko jakie zapewnia nowo zaaranżowana powierzchnia w biurowcu .KTW I z pewnością spełni wysokie wymagania tej firmy technologicznej, która otwiera pierwsze biuro w Polsce – dodaje Krzysztof Babczyk, Senior Technical Manager z Knight Frank.

W aranżacji wnętrz nie zabrakło zielonych akcentów, w postaci zielonej ściany, dużej ilości roślin doniczkowych przy stanowiskach pracy oraz tapet z roślinnym motywem.

Biuro Techland we Wrocławiu (projekt: Magdalena Kozak, Daniel Błaszczyk)

Projekt wnętrz nowej siedziby firmy Techland we Wrocławiu stanowił wyzwanie nie tylko ze względu na swoją skalę czy nowoczesne, niezbyt często jeszcze spotykane na polskim rynku podejście do tworzenia przestrzeni pracy, ale przede wszystkim dlatego, że jego użytkownicy są świadomi swoich potrzeb, bardzo wymagający i byli od początku do końca zaangażowani w proces.

Nowe biuro było dla Techlandu dużą i wyczekiwaną zmianą: dynamicznie rosnący zespół potrzebował znacznie większej przestrzeni o wysokim standardzie. Strefy pracy to przede wszystkim open space z wyraźnie zaznaczonymi strefami miękkich mebli. Każda taka „miękka” strefa wyposażona jest w zamontowany w zabudowie meblowej telewizor i tablicę suchościeralną – można tu wyświetlać i omawiać opracowywane właśnie fragmenty gier.

Większe spotkania mogą odbywać się w 22 salach konferencyjnych. W strefie pracy króluje beton i stonowana, sprzyjająca skupieniu, kolorystyka. Za to w ciągach komunikacyjnych, łącznikach między skrzydłami budynku i pokojach rozrywki aż kipi od kolorów. Znajdziemy tu designerskie meble o ciekawych formach, huśtawki, hamaki, pufy baggy, roślinne grafiki na ścianach.

Pracownicy Techlandu mogą wybrać między kilkoma rodzajami relaksu: do dyspozycji jest siłownia, gdzie można wyżyć się na worku bokserskim lub na bieżni. Pokój drzemki to wnętrze z wygodnym łóżkiem, leżakami, przypominające zielony, zaciszny las.

Wielkopolska siedziba firmy HAMA, Robakowo k. Poznania (projekt: ELM A R C H I T E K C I)

– Kluczowymi założeniami projektowymi było stworzenie funkcjonalnych biur spełniających współczesne wymagania dotyczące ergonomii pracy i integracji zespołów tak, by mogły zostać na nowo rozplanowane stanowiska pracy. Projekt zakładał otwarcie przestrzeni małych pomieszczeń biurowych oraz korytarzy w celu stworzenia przestrzeni typu open space. Pozwoliło to nie tylko na lepsze skomunikowanie zespołów, ale także na optyczne powiększenie części biurowej. Postanowiliśmy także zdemontować obniżane sufity, odkrywając ciekawe instalacje oraz malując je łącznie z sufitami na grafitowo. W celu zapewnienia wygody i komfortu pracy, w wybranych strefach zostały zamontowane systemy akustyczne, w formie dekoracyjnych kompozycji, a przy biurkach znalazły się wolnostojące panele akustyczne – mówi architekt Jerzy Milewski, ELM A R C H I T E K C I.

Jednym z najciekawszych rozwiązań zastosowanych w projekcie modernizacji biura firmy HAMA było wprowadzenie szklanych elementów. W celu stworzenia bardziej odizolowanych przestrzeni do rozmów czy pracy koncepcyjnej, projektant zdecydował się na montaż szklanych ścianek w grafitowych, aluminiowych ramach.

Modernizacja części biurowej zakładała także stworzenie zamkniętych przestrzeni do rozmów czy odpoczynku – każde z tych pomieszczeń ma inne zadanie i inny wystrój. Jednym z nowopowstałych pomieszczeń jest zaprojektowana kafejka wyposażona w zieloną ścianę porośniętą pnączami.

Biuro CHEP Polska w Warszawie (projekt: The Design Group)

Nowa siedziba CHEP Polska mieści się w warszawskim biurowcu przy Domaniewskiej 48.
Jedną z głównych zasad filozofii firmy jest minimalizowanie wpływu swojej działalności na środowisko naturalne. Wyrazem troski o środowisko jest także przyjazny klimat warszawskiego biura CHEP – znajdziemy w nim sporo żywej zieleni, a także materiałów inspirowanych naturą. Już na samym wejściu w recepcji, gości wita ogromna roślinna ściana, która jest doskonałą zapowiedzią tego, co dominuje w aranżacji całej przestrzeni.

– Klientowi zależało, żeby biuro odbiegało od tak popularnego stylu skandynawskiego. Zaproponowaliśmy zatem rozwiązania modernistyczno-industrialne z dużą ilością zieleni – mówi architekt Konrad Krusiewicz, założyciel The Design Group.

Biuro ma formę open space’u, chociaż, jak podkreślają projektanci The Design Group, zorganizowano tu aż 34 różne strefy. Warto zaznaczyć, że niezbędną ilość zamkniętych gabinetów w biurze ograniczono do trzech. Pomimo dominującej filozofii otwartości miejsca pracy, pracodawcy zależało na wydzieleniu stref managerskich każdego działu. Projektanci poszukiwali zatem w stworzeniu miejsc pracy managerów kompromisu pomiędzy otwartością i zamknięciem tych przestrzeni.

– Na potrzeby aranżacji miejsc pracy managerów opracowałam i stworzyłam przepierzenia w formie półtransparentnych ścianek – mówi arch. Ewelina Mężyńska z The Design Group, główna projektantka biura CHEP Polska. – Mają one formę ażurowych stelaży wykonanych ze stali malowanej proszkowo na kolor czarny i wypełnionych szklanymi wstawkami. Dolna część ścianek oklejona została matową folią tak, by zapewnić maksimum komfortu pracy managera, a przy okazji zmniejszyć liczbę elementów odwracających uwagę pracowników – dodaje. Przegrody w industrialnym stylu znaleźć można w innych częściach biura. Stworzone zostały dla usystematyzowania i odróżnienia działów oraz poszczególnych przestrzeni w biurze. Są także nośnikiem dla bardzo licznie występującej tu roślinności oraz wyciszają dźwięki między kolejnymi strefami.

Biuro Vodeno w Elektrowni Powiśle, Warszawa (projekt: Trzop Architekci)

Wchodząc do biura Vodeno, gości i pracowników wita recepcja z dużą szarą sofą i salkami spotkań zapewniającymi niezbędną prywatność. Lada recepcyjna to geometryczna bryła z lastryko, a tuż za nią rozkwita zielona ściana, stanowiąca jedno z wielu miejsc, w których użytkownicy biura mogą łączyć się z naturą. Sercem przestrzeni jest jednak otwarta kafeteria z wyspą kuchenną zastawioną świeżymi owocami i zdrowymi przekąskami, stolikami w kawiarnianym stylu i krzesłami z ciekawym detalem miedzianych nóg i stelaży siedziska. To miejsce łączy ze sobą funkcje przestrzeni socjalnej i eventowej, tworząc strefę idealną do celebrowania wspólnych posiłków oraz stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych miejsc pracy i formalnych spotkań. Sposób aranżacji pozwala na zróżnicowane wykorzystanie przestrzeni. W tej strefie także umieszczono zieloną ścianę z dostosowanym, wspierającym proces fotosyntezy oświetleniem, imitującym promienie słoneczne.

Wygoda i dobre samopoczucie pracowników były integralną częścią projektu. Starannie dobrane wykończenia w całej przestrzeni tworzą wyjątkową atmosferę dzięki subtelnym oprawom oświetleniowym, rozwiązaniom akustycznym i delikatnej, ale pobudzającej kolorystyce. Architekci zintegrowali elementy środowiska cyfrowego bez kreowania wnętrza odzwierciedlającego zimną, monochromatyczną technologię. Obszary pracy łączą neutralne kolory z kombinacją pastelowych barw, roślinnością i miękkimi meblami.

Nowa siedziba MDDP Outsourcing, Warszawa (projekt: Concept Space)

MDDP Outsourcing – polska spółka świadcząca profesjonalne usługi doradcze dla klientów w obszarze podatków, prawa, business consultingu i finansów – od końca 2019 roku funkcjonuje w nowym biurze. Do tej pory firma funkcjonowała w zamkniętej przestrzeni gabinetowej. Kluczowym wyzwaniem było stworzenie nowoczesnej i otwartej przestrzeni, która jednocześnie umożliwi zachowanie kameralnego klimatu sprzyjającego pracy w skupieniu.

– Dotychczas zajmowana przez klienta powierzchnia odbiegała od jego oczekiwań. Zdecydowanie potrzebował biura nowej jakości, które stworzy optymalne warunki do efektywnej pracy i będzie wizytówką firmy – mówoi Monika Szawernowska, prezes pracowni Concept Space.

Nowa siedziba MDDP Outsourcing znajduje się w nowoczesnym kompleksie biurowym Spark na warszawskiej Woli. Przestrzeń została podzielona na kilka mniejszych stref. Między nimi wydzielono sale spotkań do pracy typowo projektowej. W biurze pojawiły się też miejsca pracy kreatywnej i przestrzenie relaksu wypełnione zielenią.