Podwodne projekty w wieży Podium Park: nowe biuro TechnipFMC
Na czterech kondygnacjach wieży Podium Park powstało nowe biuro TechnipFMC. Przestrzeń w klimacie podwodnej głębi zaprojektowali architekci z pracowni The Design Group.
W ostatnim czasie stolica Małopolski zasłużyła sobie na miano deweloperskiego eldorado. I nie chodzi tu jedynie o wyrastające jak grzyby po deszczu budynki mieszkalne, ale także o nowoczesną przestrzeń biurową, jak Podium Park, nowe miejsce na mapie Krakowa. To bez wątpienia jeden z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych projektów biurowych w Polsce, posiadający certyfikaty BREEAM na poziomie Outstanding. Składać się będzie na niego zespół trzech połączonych ze sobą 11-kondygnacyjnych budynków o łącznej powierzchni najmu ponad 50 tys. m2. W 2020 r. do użytku oddano drugi z nich. To właśnie w nim znajduje się nowe biuro TechnipFMC.
Główna idea projektowa biura ściśle wiąże się z działalnością TechnipFMC. To koncern o zasięgu globalnym, dostarczający rozwiązania technologiczne dla przemysłu energetycznego i specjalizujący się w innowacyjnych rozwiązaniach wydobywania ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Działa zarówno w zakresie projektów podmorskich, jak i tych odbywających się na powierzchni.
Klientowi bardzo zależało, aby wygląd nowego biura z jednej strony nawiązywał do architektury innych siedzib koncernu, a z drugiej – wyróżniał się na tle pozostałych.
– Mając na uwadze oczekiwania klienta zdecydowaliśmy, by biuro konstrukcyjnie nawiązywało do tego, czym zajmuje się TechnipFMC, czyli wsparciem dla wydobycia surowców z dna morskiego. Wyznaczyliśmy zatem cztery poziomy: piętro pierwsze to przestrzeń podwodna, drugie stanowi lustro wody, trzecie i czwarte to pokłady jednostki pływającej używanej podczas morskich operacji. Nasza koncepcja bardzo spodobała się klientowi – mówi arch. Konrad Krusiewicz, założyciel The Design Group.
Detale pracy inżyniera w aranżacji
– TechnipFMC jest światowym liderem w zakresie projektów energetycznych, technologii, systemów i usług. Dodatkowo zapewniamy naszym klientom specjalistyczną wiedzę w obrębie działań podmorskich, lądowych/morskich i powierzchniowych. Jesteśmy liderem zmian i wierzymy w innowacje – mówią Agnieszka Radomska-Przedlacka i Dariusz Włodarczyk z zespołu projektowego klienta. – Nowe biuro w Podium Park, poza aspektami czysto ergonomicznymi i nową przestrzenią dla pracowników, zawiera bardzo wiele szczegółów i detali nawiązujących do naszych instalacji, narzędzi, materiałów i sposobu pracy inżynierów. Nazwalibyśmy to takimi „smaczkami”, które dostrzegają nasi pracownicy i w różnych częściach świata, w których operuje TechnipFMC.
Głównym zadaniem architektów The Design Group było pokazanie elementów charakterystycznych dla działalności TechnipFMC. Jest tu technicznie i surowo – o taką przestrzeń zabiegał klient, który chciał stworzyć miejsce nie tylko wiele mówiące o samej firmie, ale także sprzyjające ścisłym umysłom pracujących tu inżynierów.
Najbardziej widocznym elementem jest odtworzenie klimatu sprzętu pływającego TechnipFMC – odkryte instalacje i okablowanie, przemysłowe lampy, kratownice, kontenery oraz żółte barierki techniczne. Jest także orurowanie ciągnące się po wewnętrznej elewacji budynku w strefie void, od piętra drugiego aż po czwarte. Innym ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie ścian malowaną blachą trapezową, czy rozpięcie siatek cięto-ciągnionych na sufitach. W przestrzeni krakowskiego biura swoje miejsce znalazły także prawdziwe drzwi kontenerowe z odzysku.
Krakowskie biuro TechnipFMC posiada kilka wyjątkowych rozwiązań stworzonych specjalnie przez architektów, jak tzw. void, czyli wolną przestrzeń integrującą piętra 2, 3 i 4 oraz połączoną przeszkleniem z piętrem 1. Umożliwia ona patrzenie z pierwszej kondygnacji na pozostałe poziomy biura, niemalże tak, jak możemy obserwować świat będąc pod wodą. Strefa void to także symboliczna integracja wszystkich zespołów pracujących na każdym z pięter, na których rozmieszczono open space’y, collaby i salki. W poprzedniej lokalizacji to połączenie było niemożliwe, dlatego klientowi bardzo zależało, by w nowym biurze wszyscy pracownicy mieli poczucie konsolidacji.
Pierwsze piętro biura, czyli poziom podwodny to strefa collab area, przeznaczona do wspólnej pracy. Utrzymana została w kolorze granatowym, a piaskowa wykładzina nawiązuje do dna morskiego. Ściany wykończono specjalną strukturą rozpraszającą światło – by w jak najwyższym stopniu oddać charakter podwodnego świata. Zaproponowane przez The Design Group specjalnie dla tej strefy siedziska nawiązują swym kształtem do produkowanych przez TechnipFMC podwodnych instalacji.
Drugie piętro biura pełni funkcje reprezentacyjne. To tu znajduje się recepcja oraz przestrzeń eventowa dedykowana m.in. spotkaniom typu town hall.
– Na przestrzeń eventową składają się cztery salki konferencyjne wyposażone w mobilne ścianki, które umożliwiają dowolną aranżację tego miejsca oraz nieduża strefa warm up i cool down. Podział ten przydaje się obydwu typom osobowości: ekstrawertykom i introwertykom. W zależności od predyspozycji mogą przeprowadzić small talki przy kawie, w dogodnym dla nich momencie np. tuż przed lub po konferencji czy szkoleniu – mówi architektka Marta Konarska z The Design Group, odpowiedzialna za koncepcję biura TechnipFMC.
Przestrzeń w odcieniach brandu
– Na każdym z pięter biura (oprócz pierwszego) znajduje się kuchnia i coffee point, które mają inny kolor stropu – niebieski, czerwony i fioletowy. Nawiązują one do brandowych barw TechnipFMC – mówi Martyna Bosek, architektka The Design Group.
Kolory, które dominują w logotypie firmy, uzupełnione zostały surową żywicą betonową. Znaleźć ją można na podłodze i ścianach w recepcji i strefie eventowej. Elementem ocieplającym aranżację jest drewnopodobny laminat zastosowany na ścianach w gabinetach. Jednak odwołań do charakterystycznego logo marki jest tu dużo więcej. Są obecne w różnych detalach wystroju wnętrza biura, które wyraźnie oddają wyjątkową dynamikę trójkąta, np. w przeszkleniach podciętych pod kątem, parametrycznej recepcji czy dobranych meblach.
Kolejne poziomy biura charakteryzują się innymi kolorami brandowymi blachy trapezowej, która stanowi aranżacyjny trzon każdej z przestrzeni. W gabinetach, w salkach spotkań i salkach do pracy sufit zdobią moduły z siatki cięto-ciągnionej malowane na czarno, pod którymi zamocowane są instalacje oraz wełna mineralna również w tym samym kolorze. Zamknięte gabinety spełniają więc wymogi akustyczne. Dodatkowo rozwiązanie to jest ciekawe pod względem estetycznym, ponieważ pomiędzy siatką a stropem pozostaje wrażenie przestrzeni.,
Instalacja z kilku tysięcy szklanych kulek
Wspomnianym już wyjątkowym rozwiązaniem aranżacyjnym znajdującym się w strefie void jest zaprojektowana przez Dariusza Włodarczyka przy współpracy z Plus Lightning instalacja z drobnych szklanych kulek, przedstawiająca tzw. Subsea Tree, flagowy produkt firmy, który osadzany na dnie morskim służy do kontroli wydobycia surowca. Instalacja ta przecina kondygnacje biura i widać ją dokładnie z antresoli poszczególnych pięter oraz przez szklany sufit/podłogę pomiędzy piętrem 1 i 2.
– Mieliśmy przyjemność uczestniczenia w niezwykłym projekcie, gdzie dostarczyliśmy kilka tysięcy kulek wykonanych na zamówienie według indywidualnego wzoru z dmuchanego szkła. Dla każdej z nich przewidzieliśmy jej miejsce na blisko 1000 sztuk linek podwieszonych do przygotowanej uprzednio konstrukcji. Każda z linek została zwieńczona mosiężnymi kulkami dla nadania sztywności i zachowania idealnego odwzorowania instalacji. Całość rozświetlona została reflektorami kadrującymi tak, aby światło wydobyło głębię tego projektu – tłumaczy Michał Paduch z Plus Lighting.
Na uwagę zasługują również rozwiązania pozwalające na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, jak oświetlenie LED, montaż systemów filtrujących i grzejących wodę w kranach, zbiorcze pojemniki do segregacji śmieci, urządzenia AGD wysokiej klasy energetycznej, zwiększona ilość roślin czy ekologiczne środki higieny.
Ze względu na metraż (ponad 6 tys. m2) i różne zapotrzebowania przestrzenne pracowników TechnipFMC projekt był bardzo złożony i wymagający. Efektem końcowym jest biuro skrojone na miarę potrzeb klienta. To miejsce, w którym pracownicy mogą cieszyć się odpowiednimi warunkami pracy i inspirować jego nieprzeciętnymi walorami aranżacyjnymi.
Bio projektu:
Projekt: The Design Group
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: ok. 6120 m2
Zdjęcia: The Design Group, Fotomohito