Nowa siedziba Wienerberger łamie schematy

Firma produkująca pustaki, cegły czy dachówki zazwyczaj showroomu nie potrzebuje. Warszawskie biuro marki Wienerberger pokazuje jednak, jak nieszablonowo można wykorzystać te materiały.

Pierwsze koncepcje nowej siedziby marki Wienerberger w Polsce powstawała już ponad dwa lata temu – budynki praskiego Konesera jeszcze wznoszono, ale pracownicy już wiedzieli, że tu wkrótce się przeniosą. Zadanie projektowe powierzono pracowni The Design Group Konrada Krusiewicza. Dobór lokalizacji nie mógł być lepszy. Producent pustaków, cegieł i dachówek szukał sobie miejsca, a przestrzenie Konesera były do tego wprost stworzone – industrialny charakter, czerwona cegła, klimat stołecznej Pragi. To mówi samo za siebie. Nic dziwnego, że to tu powstało biuro perfekcyjnie podkreślające naturę i styl firmy. Spełnia ono też precyzyjne oczekiwania klienta reprezentowanego przez firmę doradczą Walter Herz. 1800 mkw. zaaranżowano w nietypowy, ale też ożywczy dla przestrzeni sposób.

Czerwony jak cegła

Centrum Koneser to miejsce sprzyjające przedsiębiorcom – w klimatycznych obiektach z czerwonej cegły producent tychże musiał czuć się jak w domu. Nic dziwnego, że architekci w swojej pracy inspirowało się materiałami i surowcami, które dostarcza Wienerberger. To był naturalny krok, dzięki któremu codziennie pracownicy obcują z wytworami swojej firmy. Samo biuro też trafnie wpisało się w otoczenie.

Wnętrze jest naznaczone budowlanymi elementami z oferty inwestora, ale nie dominują one przestrzeni. Architekci znaleźli bowiem znakomity balans między siłą wyrazu materiałów konstrukcyjnych, a elementami nadającymi biuru lekkości. Praca w nim jest wyjątkowo komfortowa, czuć też – za sprawą przemyślanych akcentów – przytulną atmosferę. Kontrastowe do pustaków czy klinkieru są biel i szarość, które kreują wnętrze przestronne i jasne. Także bielone drewno ożywia naznaczoną kamieniem i betonem przestrzeń. W połączeniu z barwnymi meblami i kotarami udało się wykreować nowoczesne biuro o domowym klimacie, ale korzystające z tradycyjnych materiałów.

Znakiem firmowym warszawskiej pracowni projektowej są wprowadzane do wnętrz grafiki czy murale. W tym projekcie na przykład znajdziemy liczne fotografie w czarnych ramach. Dodatkowo podkreślają prywatny charakter wnętrza i dodają mu jakości. Podobnie zresztą jak piękne lustra, jasne meble czy kamienne blaty – to wszystko działa świetnie w kontraście do czerwieni cegieł.

Na wierzchu

Przemysłowy charakter przestrzeni akcentują za to niezakryte sufity. Instalacje pozostawiono na widoku, ale dla utrzymania przejrzystości przestrzeni pomalowano je na biało. Industrialny sznyt dostrzeżemy też w przestrzeni kuchni i chillout, na których stworzeniu Wienerbergerowi bardzo zależało. W poprzednim biurze brakowało bowiem miejsca do takich niezobowiązujących spotkań i relaksu. Dlatego tym razem pracownicy otrzymali dużą kuchnię i specjalnie zaaranżowaną część do wypoczynku – całość przypomina modną kawiarnię.

Biurowa przestrzeń reprezentuje ofertę Wienerbergera. Wydawać by się mogło, że proste materiały budowlane, które wytwarza inwestor, nie nadają się do wykorzystania we wnętrzach. Nic bardziej mylnego! Architekci sięgnęli do portfolio producenta, by urozmaicić biuro i nadać mu wyjątkowego charakteru. Wzory i struktury z oferty marki stały się inspiracją, która podyktowała konkretne rozwiązania projektowe. Przykładem tego są np. ażurowe przegrody z pustaków. Razem z przegrodami z siatki stalowej lakierowanej na biało dzielą przestrzeń na odpowiednie strefy oraz organizują ciągi komunikacyjne w biurze. Ażurowa struktura sprawia jednak, że światło swobodnie przenika po pomieszczeniu. Dzięki temu jest w nim przestronnie, a naturalne oświetlenie z zewnątrz dociera do zakamarków biura.

Jak się okazało płytki klinkierowe to nie tylko świetny materiał na elewacje. Nadają się także na wewnętrzne ściany! Ich faktura oraz kolor świetnie prezentują się w przestrzeni pracy.