Lokalne akcenty w biurze. Trzy projekty zainspirowane lokalizacją

Wnętrza biur są często odzwierciedleniem nie tylko działalności i tożsamości marki, ale także lokalizacji, w której się znajdują. Nawiązują do zabytkowej zabudowy, historii miasta, jego legend…

Biuro PwC SDC w Katowicach

Zaprojektowane przez The Design Group nowe biuro PwC SDC w budynku .KTW II swoją architekturą podkreśla przynależność nie tylko do Katowic, ale i do całego Śląska. Na dziewięciu piętrach biurowca połączono nowoczesność z industrialnością, tradycje regionu z jego biznesowym charakterem.

Biuro PwC SDC w Katowicach, proj. The Design Group, fot. mat. prasowe

Biuro PwC SDC w Katowicach, proj. The Design Group, fot. mat. prasowe

Architekci z The Design Group sięgnęli po nawiązania do charakterystycznych dla Katowic założeń urbanistycznych z dzielnic Giszowiec i Nikiszowiec. Mając na uwadze historię i architekturę tych budowanych ponad sto lat temu osiedli dla pracowników kopalni, zdecydowali się uczynić cegłę jednym z ważniejszych elementów aranżacji wnętrza.

Inspiracją dla aranżacji stało się również historyczne powiązanie mieszkańców Śląska z kopalniami węgla. Design biura w naturalny sposób został zatem połączony z kolorem czarnym. Akcentów utrzymanych w tym kolorze nie trzeba specjalnie szukać: mamy tu czarny fornir imitujący deskowanie, czarne sufity i fragmenty ścian, utrzymane w tej barwie industrialne lampy czy pomalowane na czarno instalacje.

W kontekście dominujących w aranżacji elementów kojarzonych ze śląskością nie można nie wspomnieć o recepcji. Niezwykle widowiskowa jest tu betonowa płaskorzeźba przedstawiająca plan katowickiej Strefy Kultury, w której znajdują się biurowce KTW. Tuż obok architekci zaprojektowali ladę recepcyjną, którą wykończyli ceglanymi licówkami. Po drugiej stronie postawiona została ażurowa ściana, wykonana z pełnej cegły. Inspiracją jej projektu była elewacja Głównej Biblioteki w Katowicach. Ukrywają się za nią miejsce na dokumenty oraz aneks kuchenny dla pracowników recepcji.