Klinkierowe płytki i ażurowe pustaki czyli aranżacja nowego biura Wienerberger

Czy można tak zaaranżować przestrzeń biurową, by w pełni oddać profil działalności firmy? Owszem – można, a dowodem na to jest nowe biuro firmy Wienerberger w praskim Koneserze. Wnętrza wykończone zostały materiałami budowlanymi z oferty producenta. Pustaki, cegły i dachówka wykorzystane tu zostały w sposób nieszablonowy, dając efekt balansu między konstrukcyjnym charakterem, a lekkim designem.

Nowa siedziba marki Wienerberger mieści się w Warszawie, w budynkach praskiego Konesera. Trudno byłoby o lepszą lokalizację dla producenta materiałów budowlanych. Koneser to kwintesencja industrialnego charakteru Pragi, kojarzonej z tradycyjną, przedwojenną zabudową z czerwonej cegły. Na 1800 m2 znaleźć się miały pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne oraz zaplecze socjalne dla pracowników. Autorem projektu wnętrz jest pracownia The Design Group Konrad Krusiewicz.

Inspirująca cegła we wnętrzu 

Punktem wyjścia dla architektów była specyfika firmy oraz oferowane przez nią produkty. Postanowili oni połączyć funkcję przestrzeni biurowej z funkcją showroomu, wprowadzając w przestrzeń ceramikę budowlaną firmy. Oprócz tradycyjnego zastosowania materiałów architekci pokusili się o niekonwencjonalne rozwiązania. I tak ściany pomieszczeń pokryły klinkierowe płytki, a strefy przestrzeni wyznaczają ażurowe ścianki z pustaków. Inspiracja strukturą produktów ceramicznych odbija się w ściankach wykonanych z płyt laminowanych.

Mimo zastosowania ciężkich form materiałów konstrukcyjnych, całość aranżacji charakteryzuje lekkość i przytulność. Istotnym założeniem projektu było uzyskanie przytulnej i jasnej przestrzeni. Efekt ten uzyskany został dzięki dobrze przemyślanym akcentom, a także kolorystyce. Kontrastem dla rudej cegły są biel i szarość, które rozjaśniają wnętrza. Wprowadzone zostało także bielone drewno, a instalacje poprowadzone pod sufitem pozostawiono otwarte, jednak pomalowano je na biały kolor.

aranżacja biura, aranżacja wnętrza

Podziały przestrzeni

Projektanci postanowili odejść od tradycyjnych, pełnych ścian oddzielających poszczególne pomieszczenia. Zamiast nich w dużej mierze pojawiają się przegrody z pustaków czy z siatki stalowej lakierowanej na biało. To one dzielą przestrzeń i organizują ciągi komunikacyjne w biurze. Tak zaaranżowane wnętrza pełne są światła, które swobodnie przenika przez kolejne pomieszczenia.

Istotnym elementem nowej siedziby firmy jest strefa wspólna, w której pracownicy mogą przygotować posiłek czy odpocząć od pracy. W tym celu wydzielona została przestrzeń kuchenna o metrażu około 60 m2. To przytulne pomieszczenie wraz ze strefą chillout swoim charakterem nawiązuje do industrialnego klimatu całej przestrzeni. Całość udekorowana została poprzez fotografie w czarnych ramach oraz obszerne lustra.

Klinkierowe płytki i ażurowe pustaki czyli aranżacja nowego biura Wienerberger – metryczka projektu wnętrza

Typ projektowanej przestrzeni: powierzchnia biurowa
Inwestor: Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. Z o.o.
Projekt: The Design Group Konrad Krusiewicz
Realizacja: 2019
Metraż: 1800 m2
Zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
Opracowanie: Wiola Imiolczyk