Industrialnie, elegancko i… domowo. Tak wygląda polska siedziba Xceedance

Biuro polskiego oddziału firmy Xceedance zaskakuje wzornictwem. Jest tutaj jednocześnie elegancko, industrialnie, ale i bardzo… domowo. Za nietuzinkowym projektem wnętrz stoją architekci z The Design Group.

Jest tu elegancko, industrialnie, momentami zaskakująco i bardzo domowo. Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe? Owszem – pod warunkiem, że za sterami projektu stoją architekci The Design Group. Ich ostatnia realizacja to biuro polskiego oddziału firmy Xceedance.

Xceedance to ogólnoświatowy dostawca rozwiązań z zakresu analiz ubezpieczeniowych oraz usług doradztwa ubezpieczeniowego. Swoje usługi kieruje do podmiotów oferujących ubezpieczenia majątkowe i wypadkowe, firm asekuracyjnych, pośredników, niezależnych pośredników ubezpieczeniowych oraz administratorów programów. Polski oddział firmy wciąż rozrasta się, czego naturalną konsekwencją stało się poszukiwanie miejsca dla nowej siedziby.

Rozwiązaniem okazała się oferta krakowskiego kompleksu biurowego High5ive, nazywanego także biznesowym centrum Krakowa. To właśnie w tej prestiżowej lokalizacji – w pobliżu Dworca Głównego i Galerii Krakowskiej – swoje miejsce znalazło biuro Xceedance. Rozlokowane jest ono na dwóch piętrach i zajmuje ponad tysiąc m2 na pierwszym z nich, a także blisko 540 m2 na drugim.

Przestrzeń na luzie

Wnętrze biura Xceedance najprościej określić jako nieoczywiste. Chociaż to słowo i tak nie oddaje wyjątkowości połączeń i nietypowych skojarzeń, które projektanci The Design Group w porozumieniu z Klientem tu zrealizowali. Bardzo istotną kwestią, która znacząco wpłynęła na ostateczny wygląd biura firmy jest fakt tworzenia jej przez młody zespół ludzi.

– Wiedzieliśmy, że w Xceedance pracuje wiele młodych osób. Chcieliśmy zatem stworzyć przestrzeń „na luzie”, w której każdy mógłby czuć się dobrze, jak u siebie w domu. Wspomniany luz zinterpretowaliśmy jako zastosowaną tu mieszankę różnych stylów – mówi arch. Konrad Krusiewicz, założyciel The Design Group.

Wnętrze zdominował zatem styl industrialny przełamany zastosowaniem przyjaznych kolorów, ciepłego drewna i miękkich faktur – np. w postaci welurowych kotar czy welurowej tapicerki foteli. Wyraźnie widać je już w recepcji biura, gdzie dodatkowo uwagę przyciąga zielona ściana z podświetlonym logo firmy. Charakterystycznym elementem stylu industrialnego są natomiast przeszklenia z czarnymi szprosami, które wydzielają mniejsze przestrzenie biura. Industrialny sznyt znalazł swoją kontynuację w postaci dekoracyjnych szprosów wykonanych z czarnych listew MDF i umieszczonych na ścianach. Pełnią one rolę ramek dla licznych grafik.

– Czarne ściany i ciemno drewno dodają tej przestrzeni głębi i elegancji, a welurowe, kolorowe zasłony ocieplają industrialny styl. W kuchni – podobnie jak w recepcji – także zastosowaliśmy ciemne drewno, które nadaje domowego, eleganckiego klimatu. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie w kuchni laminatu Inox przypominającego szczotkowaną stal – mówi arch. Martyna Bosek z The Design Group.

Dynamiczny open space

Konstrukcja budynku, w którym mieści się biuro Xceedance, spowodowała, że w przestrzeni open space widoczne są charakterystyczne, betonowe słupy przypominające kształtem literę V. Dzięki nim przestrzeń nabrała dynamiki i nietypowego wyglądu. Dodatkowo pomogły wydzielić poszczególne strefy open space.
Ponieważ wszyscy pracownicy krakowskiego biura Xceedance pracują w open space, bardzo ważne było stworzenie alternatywy w postaci wydzielonych pomieszczeń w formie zamkniętej. Oddzielne salki konferencyjne – na spotkania w większych grupach – znajdują się przy recepcji. Z kolei w obrębie open space tego typu niewielkich pokoi jest już całkiem sporo.

– Stworzyliśmy chill roomy/call roomy, czyli osobne pomieszczenia z fotelami i stolikiem, z kolorowymi kotarami i panelami – są więc dobrze wyciszone. Przeznaczone są dla 1-2 osób. Można się w nich odciąć od hałasu open space, odpocząć lub po prostu przeprowadzić calla – dodaje arch. Konrad Krusiewicz.

Pracujemy w Hogwarcie

Ciekawą inicjatywą Xceedance było zaproszenie pracowników do współtworzenia klimatu nowego biura wspólnie z architektami TDG. Chodziło o wymyślenie nazw dla poszczególnych salek. Nie było określonej ścieżki ich wyboru, dlatego są one dość abstrakcyjne, np. Bali, Palermo, Kinder Bueno, Milky Way czy Hogwart.

– Każdą z tych nazw staraliśmy się zinterpretować. Najczęściej nawiązywaliśmy do nich grafiką. Jeśli salka jej nie posiada, to nawiązanie można odnaleźć w jej kolorystyce. Np. salka Milky Way jest niebieska, ponieważ takie jest opakowanie tego batonika – mówi arch. Martyna Bosek.

O takim biurze marzyliśmy

– Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona efektem zielonej ściany z świecącym logo przy wejściu na recepcję – mówi Agata Zając, EA & Office Manager Xceedance. – Fantastyczny efekt dają również czarne szprosy na ścianach, których zazdroszczą nam nasi goście, a także kotary w salach konferencyjnych, które tworzą wspinały klimat. Widoczne było olbrzymie zaangażowanie zespołu The Design Group w nasz projekt. Biuro jest bardzo nowoczesne, a zarazem przytulne, czyli dokładnie takie, jak chcieliśmy – dodaje.