Blisko 25 tys. mkw. powierzchni biurowej! Zaglądamy do nowego biura Allegro w Poznaniu

Nowa przestrzeń biurowa Allegro zlokalizowana jest na dziesięciu piętrach budynku D kompleksu biurowego Nowy Rynek w Poznaniu. To w sumie aż 24 700 mkw nowoczesnej, funkcjonalnej i bezpiecznej powierzchni do pracy dla lokalnego zespołu liczącego ponad 2700 osób! Za projekt wnętrz wszystkich pięter biura odpowiada pracownia architektoniczna The Design Group.

  • Allegro ma nowe biuro w Poznaniu. Firma przeprowadziła się biurowca Pixel do Nowego Rynku.
  • W budynku pracownicy Allegro mają do dyspozycji blisko 25 000 mkw przestrzeni.
  • Firmie zależało na stworzeniu bardzo komfortowych warunków do pracy, dlatego jednym z ważniejszych celów było zaprojektowanie ergonomicznych i elastycznych stanowisk pracy dostosowanych do modelu pracy hybrydowej dla zespołu 2700 osób.
  • Za projektem nowego biura stoi pracownia The Design Group.

Przepis na biuro, do którego chcą wracać pracownicy po pandemii? Wizjonerskie podejście, skupienie się na pracowniku i jego potrzebach, nowoczesne rozwiązania oraz umiejętność przekucia niestandardowego planu w rzeczywistość. To właśnie dzięki takiemu podejściu inwestora i projektantów powstać mogło wyjątkowe na polskim rynku nieruchomości poznańskie biuro Allegro.

Największa przeprowadzka w historii

Allegro to największa platforma e-commerce pochodząca z Europy, która odniosła spektakularny sukces. Firma rozwija się z nadzwyczajną prędkością – tylko w 2021 roku Allegro zatrudniło ponad 1500 nowych pracowników i był to też rok spod znaku dynamicznych i ciekawych pod względem planów rozwoju i inwestycji w nowe siedziby: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

W tym ostatnim mieście przeprowadzka z biurowca Pixel do Nowego Rynku była największym przedsięwzięciem logistycznym w historii biur firmy. Wynajem przez Allegro powierzchni 24 700 mkw to też druga największa umowa najmu na polskim rynku, a także największa transakcja w historii rynku poznańskiego.

 

Nowe biuro Allegro w Poznaniu, proj. The Design Group, fot. fotomohito

 

W trosce o pracowników

W trosce o wygodę i bezpieczeństwo poznańskich pracowników,  Allegro zdecydowało się na przestronne biuro odpowiadające na potrzeby szybko rosnącego zespołu.  Firmie zależało na stworzeniu bardzo komfortowych warunków do pracy, dlatego jednym z ważniejszych celów było zaprojektowanie ergonomicznych i elastycznych stanowisk pracy dostosowanych do modelu pracy hybrydowej dla zespołu 2700  osób.

Allegro wyposażyło więc swoje nowe biuro w elektrycznie regulowane biurka do pracy siedzącej oraz stojącej (typu Stand Up), które pozwalają na dostosowywanie wysokości blatu w zależności od potrzeb pracownika.

Dla poprawienia akustyki w miejscach pracy, zainstalowane zostały panele akustyczne, które znajdują się zarówno pomiędzy stanowiskami pracy, jak i w lampach i przesłonach, dzięki czemu zredukowany został hałas i pogłos we wnętrzach biura. Co więcej, na łączenie pracy biurowej z pracą zdalną pozwalają skonfigurowane w salach spotkań systemy IT/AV klasy High-End. Z kolei budki akustyczne do pracy cichej, wyposażone w inteligentne oświetlenie oraz wydajne systemy wentylacji.

 

Nowe biuro Allegro w Poznaniu, proj. The Design Group, fot. fotomohito

 

Sam projekt wnętrz biura, jego funkcjonalność i rozmieszczenie działów firmy na tak ogromnej powierzchni, rozlokowanej na dziesięciu piętrach, nie należały do najłatwiejszych zadań. Ostatecznie jednak, wraz z projektantami The Design Group, Allegro stworzyło przestrzeń swojej największej siedziby, która nie tylko zachęca do powrotu do biura, ale i sprzyja dalszemu rozwojowi, kreatywności oraz integracji zespołów.

Allegro jest dziś europejskim czempionem rynku e-commerce oraz bezsprzecznie ulubionym miejscem zakupów Polaków. Chcemy zapewniać klientom jak najlepsze doświadczenie, dlatego od samego początku budujemy nasze produkty w ramach własnych zespołów i zależy nam, aby tworzący je ludzie pracowali w jak najbardziej komfortowych warunkach. Ma to szczególne znaczenie w codzienności pracy hybrydowej, gdy spotykamy się w biurach w określonym celu, a ich przestrzeń powinna wspierać kreatywność i budowanie relacji. – mówi Anna Wróbel, HR Director Allegro.

– Dziś, gdy znacznie przyśpieszyliśmy naszą ekspansję zagraniczną — rozwijając naszą międzynarodowa platformę Allegro.com, a także integrując się z czeską Grupą Mall, nowe, przystosowane do efektywnej współpracy przestrzenie, są dodatkowym wsparciem w realizacji naszych ambitnych celów biznesowych, a także kolejnym atutem pracy w Allegro. Po prostu #dobrzetubyć. – dodaje.

Łamiąc schematy

Ze względu na przyzwyczajenia wynikające z hybrydowego modelu pracy i czasu trwania pandemii, kiedy pracowało się z domowych zakątków, przestrzeń siedziby Allegro została zaprojektowana tak, aby umożliwić przenikanie się środowiska i otoczenia w miejscu pracy, łamiąc przy tym standardowy, tradycyjny wygląd biura. Właśnie dlatego każdy pracownik znajdzie tu doskonałą przestrzeń do pracy dla siebie. Allegro zapewniło bardzo wysokie standardy funkcjonalne skoordynowane z zasadami hybrydowego modelu pracy.

 

Nowe biuro Allegro w Poznaniu, proj. The Design Group, fot. fotomohito

 

Przestrzenie do pracy cichej w wygodnych fotelach, salki spotkań z hokerami na kilka osób, ale także amfiteatry, centrum konferencyjne z kilkoma aulami, ogromny taras, kantyny czy niesamowicie zielone jungle roomy – to tylko kilka z pomieszczeń, z jakich mogą korzystać pracownicy poznańskiego biura. To jednak nie wszystko. Allegro zadbało również o dzieci swoich pracowników. Na pierwszym piętrze zaprojektowali wraz z pracownią The Design Group bajkowo wyglądające przedszkole dla najmłodszych, którego wiele elementów designu jest spójnych z częścią biurową.

Organiczny mianownik designu poznańskiego biura Allegro

Wnętrza biurowe Allegro łączą domowy, przyjazny klimat z nowoczesnym stylem, który koresponduje z charakterem i stylem budynku D poznańskiego kompleksu Nowy Rynek. Nawiązań jest jednak więcej, bowiem nowa przestrzeń biura firmy została zaprojektowana z uwzględnieniem elementów podkreślających jej lokalizację.

Częścią oryginalnej elewacji budynku D są pionowe pasy mieniące się odcieniami zieleni i rdzawego różu, które zostały przechwycone do wnętrz. Imitujące fasadę biurowca drewniane szczeble można spotkać niemalże na każdym piętrze biura Allegro. Z kolei charakterystyczny element budynku, jakim jest okrągły, przypominający donut otwarty plac wewnątrz obiektu, zrodził kolejny pomysł.

– Postanowiliśmy wykorzystać tę okrągłą formę do projektu aranżacji wnętrz poznańskiego biura Allegro. Jednoczy on zewnętrzny świat z wewnętrznym. Dlatego właśnie we wnętrzach w kształcie koła spotkamy m.in. białe tablice, oświetlenie, dekoracyjne elementy akustyczne, czy przeszklenia. Odniesień do organicznych kształtów i obłości jest naprawdę bardzo wiele, a to naszym zdaniem nadaje lekkości, a także wprowadza niewymuszoną naturalność we wnętrzach tego biura. – mówią Karolina Kózka Alicja Zielińska-Popiela, główne architektki z zespołu projektowego The Design Group odpowiedzialne za koncepcję wnętrza biura Allegro Poznań.

Jungle Room, czyli życie w zieleni

Wspomniane już jungle room to nietypowe dla przestrzeni biurowych miejsce do pracy własnej czy luźnych spotkań towarzyskich. Wszystko to w otoczeniu bardzo dużej ilości zieleni, która tworzy swoisty mikroklimat. Model tej przestrzeni pierwotnie został wypracowany w czasie pierwszej fazy współpracy The Design Group z Allegro przy projekcie wnętrz warszawskiego biura.

Poznańskie jungle roomy, które znajdują się na każdym piętrze biura, w odróżnieniu od tych w Warszawie (które są nieco ciemniejsze i bardziej oddzielone od pozostałych stref biura), przypominają zaczarowany ogród. Powstały one przy konsultacji ze specjalistami od zieleni, którzy pomogli dobrać odpowiedni rodzaj oryginalnych i nietypowych dla biurowych przestrzeni roślin, uzależniając ich wybór m.in. od ilości wpadającego światła czy wilgoci, jaka panuje we wnętrzach.

– Poznańskie ‘jungle roomy’ to jedno z narzędzi, jakie daje siedziba Allegro. Te strefy to dosłownie żywa tkanka biura. Znajdziemy tu bardzo dużo roślin, które rzadko kiedy można spotkać we wnętrzach biurowych. W przestrzeniach tych specjalnie ulokowaliśmy też biurka, fotele czy hokery, by pracownicy mogli nie tylko odprężyć się, ale i popracować w ciszy i to w otoczeniu uspokajającej myśli zieleni. – tłumaczy arch. Karolina Kózka, The Design Group.

Widok zapierający dech w piersiach

Efektywność wykonywanych zadań jest dla Allegro równie ważna, co zapewnienie wypoczynku pracownikom, który jest kluczowy dla zachowania produktywności pracy. Pracownicy zmęczeni od patrzenia w ekran komputera czy potrzebujący oderwać się od rutyny, mogą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu i skorzystać z uroków tarasu (który jest przedłużeniem dużej kuchni na dziesiątym piętrze) obfitującym w zieleń i w specjalnie zaprojektowane miejsca nie tylko do odpoczynku, ale również do spotkań zespołów czy przeprowadzenia calli, czy pracy indywidualnej.

Design tarasu jest spójny z pozostałą częścią biurową – jest tu domowo, przytulnie i zielono, a także w wielu jego miejscach przenika się motyw koła w postaci zaokrąglonych siedzisk czy organicznych kształtów drewnianych szczebelków. Jednak prawdziwym efektem wow jest tu zapierający dech w piersiach widok na całą panoramę stolicy Wielkopolski.

Pracownicy mogą podziwiać go również w bujanych fotelach ze strefy kuchennej sąsiadującej z tarasem. Jej przestrzeń jest jasna, uzupełniona kontrastowymi dodatkami i ciepłymi akcentami w postaci fornirowanej okładziny. Wyrafinowanego stylu nadają blaty imitujące biały marmur oraz elementy stolarki wykończone pionowymi listwami. Poszczególne części tej przestrzeni przedzielone są konstrukcjami z donic z roślinami oraz półkami na książki i czasopisma.

Z myślą o zrównoważonym rozwoju

– Projekt poznańskiego biura Allegro powstał z myślą o zrównoważonym rozwoju. Wspierające go rozwiązania uwzględniane były już na etapie przygotowywania koncepcji biura np. poprzez zastosowanie materiałów pochodzących z recyclingu, czy  pochodzących od lokalnych dostawców. Zainstalowano również system oświetlenia optymalizujący zużycie energii, a także zaprojektowano wsparcie dla systemu segregacji odpadów. Co więcej, wybrany przez Allegro budynek D Nowego Rynku otrzymał w tym roku certyfikat WELL Health-Safety Rating, a to oznacza m.in., że spełnił on wymagania zapewniające bezpieczny powrót do biur, a także wspiera dobre samopoczucie i zdrowie jego użytkowników – mówi Konrad Krusiewicz, architekt i założyciel The Design Group.

Siedziba Allegro to biuro, które ma wszystko, czego potrzebują pracownicy w obecnych czasach – wspaniałą lokalizację, designersko zaprojektowaną przestrzeń z dbałością o każdy najmniejszy detal, ergonomiczne i elastyczne stanowiska pracy i wiele innych ciekawych przestrzeni i rozwiązań. Powstała wymarzona przestrzeń nie tylko do pracy, ale także do rozwijania relacji, integracji i wzajemnego wsparcia wspierająca bezpieczeństwo i komfort jej użytkowników.