BIURO PEŁNE NIUANSÓW

W sercu krakowskiego Szkieletora otwarto właśnie polskie biuro Autodesk. Za jego projekt odpowiada nasze studio architektoniczne, The Design Group. Tym razem jako projektanci nie musieliśmy ograniczać swojej wyobraźni. W efekcie zaskakują kolory, autorskie konstrukcje z siatki na sufitach, naścienne murale. Sporo się tu dzieje, jednak wszystko pasuje do siebie idealnie.

Dawniej nazywany Szkieletorem – przez wzgląd na smukłą bryłę składającą się z ukończonych jedynie stropów – dziś totalnie odmieniony, najwyższy budynek w Krakowie. Stanowi centralny punkt wielofunkcyjnego, największego w stolicy Małopolski centrum biznesowego Unity Centre. Jednym z jego najemców powierzchni biurowych jest międzynarodowa amerykańska korporacja Autodesk, która już od prawie 40 lat zajmuje się tworzeniem i produkcją oprogramowania dla branży architektonicznej, inżynieryjnej oraz rozrywkowej. Ich szyte na miarę biuro robi wrażenie!

design: The Design Group Konrad Krusiewicz,
photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Zaproponowaliśmy klientowi „modern industrial” łączący styl nowoczesny z elementami stylu industrialnego ocieplonego drewnem i żywymi kolorami.

Krakowski modern industrial
Biuro Autodesku zajmuje ponad 1700 mkw. W pierwotnej wersji projektu wnętrza miały być utrzymane w stylu industrialnym. Zaproponowaliśmy jednak lekką modyfikację tej stylistyki, która przypadła klientowi do gustu. Określiliśmy ją mianem „modern industrial” łączącej styl nowoczesny z elementami stylu industrialnego ocieplonego drewnem i żywymi kolorami. Dzięki temu wnętrza biura Autodesku tworzą atmosferę sprzyjającą kreatywnemu myśleniu oraz efektywnej pracy. Ważnym dla Autodesku elementem koncepcji projektu była inspiracja miejską tkanką Krakowa. Klientowi zależało na przechwyceniu do wnętrz biura charakterystycznych dla stolicy Małopolski obiektów i miejsc. Autodesk dba bowiem o utrzymanie klimatu danego miasta w każdym ze swoich biur na całym świecie. Odwołań do Krakowa znajdziemy tu naprawdę sporo. W wybranych przestrzeniach biura można znaleźć fototapety z kadrami z różnych miejsc na mapie Krakowa. Z kolei w open space na podłodze ułożyliśmy wykładzinę, której różnorodny układ, faktura i grubość ma przypominać strukturę rzeki – w tym przypadku Wisły.

Bardzo ciekawym elementem jest też znajdujący się w kuchni mural przedstawiający krakowską panoramę. Skrajny budynek został namalowany jedynie w połowie, zaś drugą jego część można zobaczyć w odbiciu przylegającego do niego ogromnego lustra. W zależności od perspektywy możenukazać się zatem cały lub tylko jego połowa. Wiele ze wspomnianych prac wykonali artyści i fotograficy kojarzeni z Krakowem. Autodesk był bardzo otwarty na twórczość, na współpracę z artystami, bardzo dużo jest tutaj elementów robionych na specjalne zamówienie. Sam klient był też bardzo zaangażowany w projekt. Mogliśmy liczyć na jego pomoc i konstruktywny feedback.

Jednym z wyzwań było dopasowanie poszczególnych pomieszczeń do wytycznych pod względem audiowizualnym.

Kreatywnie, z wyzwaniami
Praca nad projektem biura dla Autodesk była niezwykłym przedsięwzięciem koncepcyjnym, a do jego realizacji przyczyniło się wiele osób. I chociaż niejednokrotnie mogliśmy popuścić wodze fantazji, nie zabrakło tu prawdziwych wyzwań. Jednym z nich było dopasowanie poszczególnych pomieszczeń do wytycznych pod względem audiowizualnym. Musieliśmy przygotować specjalne plany aranżacji, za pomocą których dopasowywaliśmy wymiary, parametry i rozmieszczenie głośników oraz telewizorów do pomieszczeń i liczby osób przebywających w danych pokojach. Skalę wyzwania podnosiły szczególnie sale łączone, których wielkości mogą się zmieniać w zależności od ustawienia ściany mobilnej. Podobną próbą sił naszego zespołu TDG była koordynacja elementów nasufitowych. Wszystko za sprawą jednych z najbardziej charakterystycznych elementów dekoracyjnych przestrzeni biura – rozpiętych na sufitach i ścianach giętych siatek cięto-ciągnionych (tzw. mesh). Oprócz widocznych instalacji istotne są tu też oświetlenie i siatki. Dzięki zaangażowaniu i koordynacji pracy wielu osób udało nam się uzyskać zamierzony efekt, jakim było podkreślenie oświetleniem meshu (siatki) i geometrii sufitu.

Kolorowe siatki cięto-ciągnione stały się motywem przewodnim projektu i to one w głównej mierze odpowiedzialne są za niepowtarzalny wizualny klimat krakowskiego biura.

Kolorowe siatki cięto-ciągnione stały się motywem przewodnim projektu i to one w głównej mierze są odpowiedzialne za niepowtarzalny wizualny klimat krakowskiego biura. O ich dynamicznej formie można się przekonać już w strefie recepcji. To tu stoi ogromna, trójwymiarowa konstrukcja z siatki mesh w kształcie litery A, nawiązująca do logotypu Autodesk. Z kolei kolorystykę siatek, a także mebli, narzuciły nam wycięte na specjalnej folii autorskie grafiki Autodesku, które swoje miejsce znalazły na przeszkleniach.

Przyjazna przestrzeń
Zadbaliśmy również o funkcjonalność oraz elastyczność przestrzeni. Dzięki temu można ją szybko dostosować do aktualnych potrzeb pracowników, a szczególnie do zaistniałej sytuacji epidemiologicznej. Wszystkie biurka są wolnostojące i wyposażone w panele pleksi, co umożliwia użytkownikom zachowanie zalecanego dystansu społecznego. Pracownicy korzystający z open space mają dodatkowo do dyspozycji mniejsze i większe wydzielone salki, a także pokój z bieżnią, z którego mogą korzystać w czasie biznesowych rozmów telefonicznych. Poszczególne pomieszczenia biura różnią się kolorami.

Dodatkowo wydzieliliśmy jeszcze jedną ciekawą przestrzeń, którą nazwaliśmy stream area. To właśnie tu pracownicy Autodesku prócz możliwości zregenerowania sił na wygodnej kanapie lub w fotelach „uszakach” mogą w mniejszych grupach omówić prezentacje, przeprowadzić burzę mózgów i zapisać pomysły na whiteboardach. Jednak typowe miejsce odpoczynku, zwane strefą chillout, znajduje się tuż przy strefie kuchni. Te dwie przestrzenie są od siebie oddzielone kotarą, dlatego że mają one służyć nie tylko relaksowi czy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, ale też zwoływaniu spotkań całego zespołu krakowskiego oddziału. Właśnie dlatego w kuchni zamontowaliśmy projektor, a w razie chęci integracji z zespołem fornirowany stół można przekształcić na stół bilardowy.

Zaprojektowane przez nas biuro jest bardzo nietuzinkowe, ale też dopasowane do potrzeb klienta. Wiele znajdujących się tutaj elementów zostało wykonanych na specjalne zamówienie. W całym biurze można spotkać się z różnorodnością faktur, kolorów i tekstur – ale ostatecznie wszystko to połączyliśmy w spójną całość.

W wybranych przestrzeniach biura można znaleźć wiele odwołań do Krakowa.