Architekci z The Design Group wybrani przez jurorów trzynastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL’20

Podczas uroczystej gali online trzynastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL zorganizowanej przez Grupę Sztuka Architektury, wyróżnione zostały najbardziej kreatywne pracownie i projekty zrealizowane w Polsce w 2020 roku. W kategorii „Wnętrza publiczne” jury wybrało na zwycięzcę architektów z The Design Group – warszawskiej pracowni prowadzonej przez Konrada Krusiewicza – z projektem wnętrz biura koncernu Clariant w budynku Monopolis w Łodzi. To już kolejne wyróżnienie za ów realizację, bowiem w grudniu 2020 roku otrzymali oni za nią tytuł polskiego laureata „Award Winner” w międzynarodowym konkursie International Property Awards.

SZCZYPTA HISTORII I NOWOCZESNOŚCI

Nagrodzony projekt wnętrz The Design Group stworzony został w historycznych murach dawnego łódzkiego Monopolu Wódczanego – Monopolis, gdzie swoje Centrum Usług Wspólnych otworzył szwajcarski koncern chemiczny Clariant. Biuro zajmuje dwa piętra – łącznie ponad 4,3 tys. m2, gdzie pracuje ok. 300 osób z 20 krajów. To jedyne takie miejsce na mapie Polski, gdzie architektura współczesna łączy się z historyczną i to w typowo alpejskim stylu.

 

 

„W projekcie wnętrz biura firmy Clariant, najważniejsze dla nas było połączenie architektury współczesnej z historią Monopolis, DNA firmy Clariant i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Ponad stuletni budynek zawiera bardzo dużo ceglanych ścian, które chcieliśmy wyeksponować, a jednocześnie zaaranżować pod ideę sztuka bliżej ludzi prezentowanych na 79 wielkoformatowych bezszwowych fototapetach”. – mówi Konrad Krusiewicz, architekt i właściciel wyróżnionej w konkursie pracowni architektonicznej The Design Group.

SZTUKA BLIŻEJ LUDZI

„To, co łączy ludzi, to naszym zdaniem wspólna pasja i sztuka, dlatego postanowiliśmy, że motywem przewodnim dla aranżacji biura Clariant będzie idea sztuka bliżej ludzi. Wpisuje się ona w społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) szwajcarskiej firmy, a także komponuje się z obecną sytuacją, jaka dotknęła nas wszystkich wraz z początkiem roku 2020 – w czasach, kiedy ludzie są od siebie daleko,  potrzeba jest odrobina abstrakcyjnego piękna i chwili na refleksję. Postanowiliśmy wykorzystać możliwość zagospodarowania dużych ścian odniesieniami do sztuki, dzieł i kierunków prezentowanych na 79 wielkoformatowych bezszwowych fototapetach wybieranych pod kierunkiem zaangażowanego przez Clariant specjalistę. Zabieg ten pozwolił dodatkowo na wplecenie wartości korporacyjnych Klienta”. – tłumaczy Konrad Krusiewicz.

Projektanci zaproponowali nowoczesną aranżację w industrialnej okrasie, dzięki czemu całość doskonale wpisuje się w oryginalną przestrzeń zabytkowego kompleksu. Jest tu przestronnie, a przede wszystkim funkcjonalnie. Do siedziby firmy prowadzą oryginalne, żeliwne schody, z zachowanymi tłoczeniami, które pamiętają jeszcze czasy początków Manufaktury Wódczanej. Wnętrza dwupiętrowej siedziby firmy wykończono rudą cegłą, będącą oryginalnym fragmentem ponad stuletniego budynku. Jej uwidacznianie było celowym zabiegiem projektowym.

 

ALPEJSKA CHATKA

Architekci z pracowni The Design Group bezpośrednio nawiązali też do szwajcarskich korzeni marki. Kuchnia przypomina chatę z alpejskiej wioski. Dużo tu drewna oraz interesujących detali. Na jednym z obrazów w kuchni przedstawiona jest góra Matterhorn, znana m.in ze szwajcarskich czekoladek Toblerone. Tuż obok zawieszone zostały stare, zabytkowe narty. Przy kanapie, której faktura przypomina puch owcy, ustawione zostały drewniane stołki opalane ogniem. Dzięki temu pracownicy mogą poczuć się tu jak w alpejskiej wiosce, z dala od cywilizacji i pędzącego świata.

 

O PLEBISCYCIE POLSKA ARCHITEKTURA XXL

Plebiscyt Polska Architektura XXL to najbardziej kompleksowy przegląd aktywności polskiej branży architektonicznej. Świadczy o tym ilość wybranych realizacji oraz profesjonalne grono jurorów oceniających dokonania pracowni projektowych. Projekty były wybierane w sześciu kategoriach i 12 subkategoriach. Została również przyznana nagroda Grand Prix. W sumie oddano w nim ponad 7 tysięcy głosów na 62 realizacje architektoniczne.

 

***

The Design Group to pracownia architektoniczna, założona przez architekta Konrada Krusiewicza w 2015 roku. Zespół tworzą projektanci i architekci z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu wnętrz biurowych oraz doradztwie architektonicznym przy realizacjach inwestycji komercyjnych – w szczególności budynków biurowych. TDG jest laureatem wielu prestiżowych konkursów m.in. International Property Awards, World Design Awards, CBRE Official Superstar, Oracle, a do dziś ma na swoim koncie ponad 400 000 m2 przeprowadzonych działań projektowych.