4 Design Days: nowa, bezdotykowa era już jest!

Nowoczesne, bezdotykowe technologie i systemy są naszym sprzymierzeńcem w walce z pandemią. Czy staną się jednak powszechne w miejscach pracy, na ulicach, w sklepach i w domach? Czeka nas teraz nowa, bezdotykowa era? A może już jest? Odpowiedzi na te pytania przyniosły wiele ciekawych wniosków, których mogliśmy wysłuchać podczas dyskusji „Design. Nowa, bezdotykowa”, która odbyła się w trakcie 4 Design Days Pre-Opening Online.

Doświadczenia ostatnich kilku miesięcy związane z pandemią i trwająca już od kilku miesięcy izolacja sprawiły, że zaczęliśmy myśleć i zastanawiać się nad tym, z jak wieloma ludźmi, przedmiotami, rzeczami mamy codziennie kontakt. A w związku z tym, jak łatwo dotykając chociażby tych samych przycisków w windzie, zarazić się różnym bakteriami lub wirusami.

Czy biorą pod uwagę te doświadczenia możemy śmiało powiedzieć, że dostępne obecnie nowoczesne, bezdotykowe technologie, systemy mogą nam pomóc w tej niełatwej walce z pandemią? Czy staną się powszechne w miejscach pracy, na ulicach, w sklepach i wreszcie w naszych domach? Czeka nas teraz nowa, bezdotykowa era? Te pytania rozpoczęły dyskusję, podczas której pojawiło się wiele niezwykle ciekawych zagadnień i wniosków.

– Myślę, że te pytania zawierają trzy bardzo ważne wątki, na które trzeba sobie odpowiedzieć, żeby w ogóle pójść z tą dyskusją dalej. Po pierwsze – mamy obecnie do czynienia z pewną anomalią i nie koniecznie sytuacja ta będzie trwała wieki. Po drugie –  mamy do czynienia z retrospekcją tego, z iloma elementami mamy codziennie kontakt i czy w ogóle jesteśmy w stanie te kontakty z przedmiotami, z architekturą, z wieloma obiektami, chociażby z domu do pracy, wyeliminować. Wydaje mi się, że nie. I okazało się, że to jest trochę walka nierówna, bo o ile możemy nacisnąć guzik w windzie długopisem czy kluczem, o tyle drzwi do łazienki czy przycisku w toalecie już nie do końca. Skala trudności pokonywania tego jest różna. Po trzecie – na ile rozwiązania, które są zdeterminowane przez te szczególne warunki będą nam potrzebne w dalszej przyszłości, jeżeli obecne czynniki zagrożenia zostaną zneutralizowane czy zminimalizowane. Na pewno będziemy na nie zwracali znacznie większą uwagę – mówił Robert Majkut. Dodał także, że na obecną sytuacje na początku rynek zareagował dosyć spontanicznie wymyślając różne, rzemieślnicze patenty. –  Jak na ironię okazało się jednak, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Okazało się też, że niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie ominąć. Nie obyło się więc na samym początku bez pewnej goteski. Było wiele zabawnych rzeczy, które nie spełniały swojej roli. Myślę jednak, że to jest już za nami i teraz jest czas na pogłębioną refleksję – zaznaczył Robert Majkut.

Tomasz Słomka podkreślił, że era bezdotykowa nie dotyczy tylko produktów, ale także życia współczesnego, naszego codziennego życia, z którym musimy się zmierzyć poprzez sytuacją wywołaną pandemią na całym świecie.

– Mówiąc o bezdotykowej erze nie możemy mówić tylko o samych produktach, o bezdotykowych dozownikach mydła czy przyciskach otwierający drzwi. Bo obecnie jesteśmy w erze, która wiąże się z życiem bezdotykowym. Bezdotykowe życie, które teraz nas otacza, związane jest z tym, że mamy narzucone pewne ograniczenia, ograniczenia w przemieszczaniu się czy chociażby w organizacji targów. Czy ta era bezdotykowego kontaktu też nie powinna być ujęta w tej formie, że życie zaczyna być tak naprawdę bezdotykowe? Pandemia trwa i tak naprawdę nie wiemy ile jeszcze będzie trwała – być może jesteśmy w połowie, a być może na początku. Wszystko się dzieje się na naszych oczach – mówił Tomasz Słomka.

– Bezdotykowa era już jest – podkreślił Damian Fituch. – Systemy bezdotykowe takie jak sterowanie głosowe czy kontrola dostępu poprzez sprawdzanie siatki oka czy twarzy to nic nowego. One są nam znane, są z nami od wielu lat. Tutaj nic nas nie zaskoczyło. Myślę, że teraz tak naprawdę będziemy musieli my technolodzy, my producenci jako innowatorzy tych nowych, bezdotykowych rozwiązań, zrobić dostępny dla ogółu. I to nam z pewnością pomoże. Obyśmy się też nie pogubili w tym człowieczeństwie, w tym dotyku, którego nam tu dziś tak brakuje – mówił Damian Fituch.

Konrad Krusiewicz stwierdził z kolei, że pandemia przybliży nas do bezdotykowej ery.

– Pandemia, otworzyła nam oczy na wiele aspektów dnia codziennego i uświadomiła nam jak wygląda higiena wokół nas, jak jest ważna. Myślę, że jest to największa wartość tego, co się wydarzyło i myślę, że to nas przybliży do tej bezdotykowej ery. Bezdotykowe element w życiu higienicznym są bardzo ważne i one pomogą nam w walce z tą pandemią czy z innymi, które pojawią się być może kiedyś w przyszłości. Podniosą również poziom higieny ogólnej i wywołają odruchy używania sprzętu, który pozwala na zachowanie tej higieny – mówił Konrad Krusiewicz. Dodał też, w warto w tej całej bezdotykowej erze zachować pewien umiar i zdrowy rozsądek, aby nie dać się w tym wszystkim całkowicie zwariować.

Uczestnicy dyskusji wskazali również, jak wiele obecnie dostępnych jest bezdotykowych rozwiązań, systemów, produktów, które możemy zastosować w biurach, w galeriach handlowych, hotelach, na ulicach czy w naszych domach. W znaczący sposób mogą nam one pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i warto w tym temacie mocno uświadamiać inwestorów, aby mieli wiedzę, co jest obecnie dostępne na rynku i jakie daje możliwości. I jak duża jest w tym rola architektów, projektantów, designerów i producentów.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się również, że bezdotykowe, nowoczesne urządzenia i technologie najszybciej pojawią się w przestrzeniach użyteczności publicznej, a więc w galeriach handlowych, sklepach, hotelach, a następnie w przestrzeniach biurowych. Dopiero potem zaś możemy mówić o tego typu technologiach w naszych domach.

W dyskusji „Design. Nowa, bezdotykowa era”, która odbyła się 29 stycznia 2021 roku w trakcie wydarzenia 4 Design Days Pre-Opening Online, udział wzięli: Damian Fituch, Country Sales Manager, Jung Polska, Konrad Krusiewicz, architekt, założyciel, The Design Group, Robert Majkut, CEO, Head of Design, Robert Majkut Design, Tomasz Słomka, CEO, właściciel, TOKA+HOME. Dyskusję moderowała Ewa Kozioł, redaktorka portalu Dobrzemieszkaj.pl.