Ściana w biurze: inspirujące realizacje z Polski
Inspirowane fasadą budynku drewniane szczeble, stara cegła, mural, a nawet… kapsle od butelek. Sposobów na ścianę w biurze jest wiele. Pokazujemy inspiracje z polskich biur!
Z zewnątrz do wnętrz: biuro Allegro w Poznaniu
Częścią oryginalnej elewacji budynku Nowy Rynek D, w którym znajduje się poznańska siedziba Allegro są pionowe pasy mieniące się odcieniami zieleni i rdzawego różu. Odpowiedzialna za projekt wnętrz pracownia The Design Group przechwyciła je do wnętrz.
Imitujące fasadę biurowca drewniane szczeble można spotkać niemalże na każdym piętrze biura. Dla poprawienia akustyki w miejscach pracy, zainstalowane zostały panele akustyczne, które znajdują się zarówno pomiędzy stanowiskami pracy, jak i w lampach i przesłonach, dzięki czemu zredukowany został hałas i pogłos we wnętrzach biura.
Z kolei charakterystyczny element budynku, jakim jest okrągły, przypominający donut otwarty plac wewnątrz obiektu, zrodził kolejny pomysł.
– Postanowiliśmy wykorzystać tę okrągłą formę do projektu aranżacji wnętrz poznańskiego biura Allegro. Jednoczy on zewnętrzny świat z wewnętrznym. Dlatego właśnie we wnętrzach w kształcie koła spotkamy m.in. białe tablice, oświetlenie, dekoracyjne elementy akustyczne, czy przeszklenia – mówią Karolina Kózka i Alicja Zielińska-Popiela, główne architektki z zespołu projektowego The Design Group.
Klimat podwodnej głębi: biuro TechnipFMC w Krakowie
Na czterech piętrach biura TechnipFMC pracowni The Design Group udało się stworzyć przestrzeń oddającą klimat podwodnej głębi i morskich klimatów związanych z profesją firmy. Jest tu technicznie i surowo – o taką przestrzeń zabiegał klient, który chciał stworzyć miejsce nie tylko wiele mówiące o samej firmie, ale także sprzyjające ścisłym umysłom pracujących tu inżynierów. Dużą rolę odegrało wykończenie ścian.
Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie ścian malowaną blachą trapezową. Kolejne poziomy biura charakteryzują się innymi kolorami brandowymi blachy trapezowej, która stanowi aranżacyjny trzon każdej z przestrzeni. Czerwony, niebieski i fioletowy, które dominują w logotypie firmy, uzupełnione zostały surową żywicą betonową, którą można znaleźć m.in. na ścianach w recepcji i strefie eventowej. Elementem ocieplającym aranżację jest drewnopodobny laminat zastosowany na ścianach w gabinetach.
Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze piętro biura – czyli poziom podwodny – strefa collab area, przeznaczona do wspólnej pracy. Utrzymana została w kolorze granatowym, a ściany wykończono tutaj specjalną strukturą rozpraszającą światło – by w jak najwyższym stopniu oddać charakter podwodnego świata.