Ściana w biurze: inspirujące realizacje z Polski

Inspirowane fasadą budynku drewniane szczeble, stara cegła, mural, a nawet… kapsle od butelek. Sposobów na ścianę w biurze jest wiele. Pokazujemy inspiracje z polskich biur!

Z zewnątrz do wnętrz: biuro Allegro w Poznaniu

Częścią oryginalnej elewacji budynku Nowy Rynek D, w którym znajduje się poznańska siedziba Allegro są pionowe pasy mieniące się odcieniami zieleni i rdzawego różu. Odpowiedzialna za projekt wnętrz pracownia The Design Group przechwyciła je do wnętrz.

Imitujące fasadę biurowca drewniane szczeble można spotkać niemalże na każdym piętrze biura. Dla poprawienia akustyki w miejscach pracy, zainstalowane zostały panele akustyczne, które znajdują się zarówno pomiędzy stanowiskami pracy, jak i w lampach i przesłonach, dzięki czemu zredukowany został hałas i pogłos we wnętrzach biura.

 

Biuro Allegro w Poznaniu, proj. The Design Group, fot. fotomohito

Z kolei charakterystyczny element budynku, jakim jest okrągły, przypominający donut otwarty plac wewnątrz obiektu, zrodził kolejny pomysł.

– Postanowiliśmy wykorzystać tę okrągłą formę do projektu aranżacji wnętrz poznańskiego biura Allegro. Jednoczy on zewnętrzny świat z wewnętrznym. Dlatego właśnie we wnętrzach w kształcie koła spotkamy m.in. białe tablice, oświetlenie, dekoracyjne elementy akustyczne, czy przeszklenia – mówią Karolina Kózka i Alicja Zielińska-Popiela, główne architektki z zespołu projektowego The Design Group.

 

Klimat podwodnej głębi: biuro TechnipFMC w Krakowie

Na czterech piętrach biura TechnipFMC pracowni The Design Group udało się stworzyć przestrzeń oddającą klimat podwodnej głębi i morskich klimatów związanych z profesją firmy. Jest tu technicznie i surowo – o taką przestrzeń zabiegał klient, który chciał stworzyć miejsce nie tylko wiele mówiące o samej firmie, ale także sprzyjające ścisłym umysłom pracujących tu inżynierów. Dużą rolę odegrało wykończenie ścian.

 

Biuro TechnipFMC w Krakowie, proj. The Design Group, fot. fotomohito

 

Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie ścian malowaną blachą trapezową. Kolejne poziomy biura charakteryzują się innymi kolorami brandowymi blachy trapezowej, która stanowi aranżacyjny trzon każdej z przestrzeni. Czerwony, niebieski i fioletowy, które dominują w logotypie firmy, uzupełnione zostały surową żywicą betonową, którą można znaleźć m.in. na ścianach w recepcji i strefie eventowej. Elementem ocieplającym aranżację jest drewnopodobny laminat zastosowany na ścianach w gabinetach.

Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze piętro biura – czyli poziom podwodny – strefa collab area, przeznaczona do wspólnej pracy. Utrzymana została w kolorze granatowym, a ściany wykończono tutaj specjalną strukturą rozpraszającą światło – by w jak najwyższym stopniu oddać charakter podwodnego świata.