Biuro z kolorów i szkła. Zaglądamy do biura firmy Santander Bank Polska

Lubelskie biuro firmy Santander Bank Polska S.A. (SBP) to żywa przestrzeń, której dynamikę nadają barwne akcenty i pionierskie wykorzystanie szkła we wnętrzach. Biuro w industrialnym stylu wcale nie musi być zimnym i neutralnym, ale zmiennym i stymulującym do efektywnej pracy miejscem.

Santander Bank Polska S.A. od początku współpracy z The Design Group miał ściśle zdefiniowane założenia odnośnie docelowej przestrzeni. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym nasi pracownicy czuli by się podobnie, jak w innych naszych lokalizacjach w Polsce, gdzie także stworzyliśmy nowoczesne środowisko pracy oraz aby nowa powierzchnia charakteryzowała się wysokimi parametrami akustycznymi. To co obecnie wyróżnia pracodawców pierwszego wyboru to także biura i tym aspektem chcemy być mocno konkurencyjni na rynku pracy – wyjaśnia Hubert Leszczyk, menedżer zespołu zarządzania HQ Santander Bank Polska S.A.

Korporacyjny brandbook często stanowi ograniczenie dla projektanta wnętrz. W przypadku lubelskiej siedziby firmy SBP było jednak na odwrót. Firmowa identyfikacja wizualna stała się punktem wyjścia do stworzenia niepowtarzalnej przestrzeni biurowej, która zapewnia zespołowi wysoki komfort pracy. Jest to możliwe dzięki precyzyjnie zaplanowanej przestrzeni i wyjątkowym rozwiązaniom akustycznym. Te aspekty to znak rozpoznawczy The Design Group, pracowni która w kilka miesięcy przygotowała ten dopracowany projekt.

Nowe biuro SBP mieści się na trzech piętrach biurowca w Lublinie i zajmuje łącznie prawie 4,7 tys. mkw. Aranżacja elastycznie łączy zasady korporacyjnego brandingu z unikalnością charakterystyczną tylko i wyłącznie dla tego miejsca. To czyni je jednym z najoryginalniejszych biurowych punktów na mapie miasta. Przestrzeń służy jedynie pracownikom banku ekipie firmy, nie zaś klientom ostatecznym banku, więc to z myślą o komforcie zespołu wdrożono szereg usprawnień.

Słychać, nie słychać

Jednym z najbardziej wyrazistych elementów biura są wydzielone za szklanymi ścianami salki konferencyjne. Obłe i dynamiczne linie ścian przełamują uporządkowaną i geometryczną przestrzeń open space. Jednak wyjątkowość tej części biura polega na czymś jeszcze – na unikatowym wykorzystaniu giętego szkła złożonego z dwóch warstw. Między nimi znajduje się wolna przestrzeń wypełniona powietrzem.

– Jest to rozwiązanie, które znacząco wycisza pomieszczenie przeznaczone do spotkań. Realizacja naszego pomysłu była technologicznym wyzwaniem, pionierskim dla akustyki biur w Polsce. Wiedzieliśmy jednak jak z sukcesem je przeprowadzić, dzięki współpracy z doświadczoną firmą szklarską. Parę sal wykonanych w tej technice jest w 100 proc. przeszklone, co było dodatkowym wyzwaniem – mówi Konrad Krusiewicz, założyciel i CEO The Design Group.

W razie potrzeby przeszklone sale można wizualnie odseparować od reszty open space przy użyciu kotar. Wykonane są z materiału w wyrazistych barwach, więc żywe kolory mogą nagle zaistnieć w monochromatycznym przestrzeni biurze. Proste rozwiązanie sprawia, że jednym ruchem do miejsca pracy wprowadzamy dodatkową energię i zmienność.

W biurowych projektach The Design Group akustyka pomieszczeń zawsze jest dopracowana w najwyższym stopniu. Panele na ścianach czy między biurkami albo dodatkowe instalacje pozwalają zapanować nad hałasem w miejscu pracy. Jednym z ciekawych elementów w siedzibie SBPantandera są drewniane filary oddzielające część biurową od punktu spotkań. Część filarów jest obita specjalną tkaniną, która wygłusza dźwięki. Stanowi też spójny z fotelową tapicerką akcent kolorystyczny.

Industrial w kolorze

Choć biuro sprawia wrażenie chłodnej i technicznej przestrzeni, to tak naprawdę ma precyzyjnie dopracowaną i funkcjonalną paletę kolorów. Na dodatek niezwykle bogatą i różnorodną – trzeba się tylko dokładniej przyjrzeć.

– Wyszliśmy od pomysłu zaaranżowania biura w stylu industrialnym, stąd widoczne pod sufitem elementy instalacji, czy dość surowa estetyka. Ale zarazem chcieliśmy przełamać monotonię tego typu wnętrz wprowadzając w wybranych miejscach żywe kolory – opowiada Karolina Kózka z The Design Group, która była odpowiedzialna za koordynację projektu.

W biurowym open space kolory pełnią rolę akcentów. W monochromatycznej estetyce działają jak elementy urozmaicające, ale nie burzą porządku przestrzeni pracy. Czerwone wstawki na ścianach, kilka barwnych mebli, obicia filarów, tapicerka mebli – to w pełni wystarcza do ożywienia wnętrza. Przyciemniona i stonowana kolorystyka zieleni oraz granatu wyróżnia strefy chill&out i kuchnię. Taki wybór ma sprzyjać odpoczynkowi i wyciszeniu.

Barwy rozbłyskują pełnią dopiero w pokojach konferencyjnych – tych jest łącznie 30. Mamy salę Burza, Zima, Wschód Słońca, Noc, Jesień, Szron, Mgła, Las, Wiatr, Bursztyn, Mięta, Zorz czy Mżawka. Nazwy podpowiadają jaka paleta barw wykorzystana została do aranżacji każdego z pomieszczeń.

– Przy wyborze rozwiązań barwnych dla lubelskiego Santandera działaliśmy w myśl trendu do tworzenia wnętrz monokolorystycznych. Sale konferencyjne nie są utrzymane w jednej barwie, ale są to zwykle dwa, komplementarne wobec siebie odcienie. Wybrane kolory są interpretacją nazwy, którą nadaliśmy danemu pomieszczeniu, dzięki czemu każde jest inne i może pełnić odmienne role. Stylizację uzupełniają również precyzyjnie dobrane meble tapicerowane, które dopasowano do stylistyki pomieszczenia – mówi projektantka.

Efekt? Każde z pomieszczeń wypełnia inny żywioł. Jest naukowo udowodnione, że barwy wpływają na ludzką psychikę. Dlatego w zależności od celu czy charakteru spotkania pracownicy mogą wybrać sobie odpowiednie otoczenie. Sala o stonowanej kolorystyce pozwala poświęcić się analizom. Z kolei żywe barwy sprzyjają burzy mózgów. Pokoje konferencyjne są różnych rozmiarów od jedno- lub dwuosobowych służących jako miejsce do pracy w skupieniu, po takie dla kilkudziesięciu osób. Duże pomieszczenia konferencyjne powstają z połączenia kilku pokoi, które na co dzień odseparowane są ruchomymi ścianami.

Liczą się detale

Przy tak dopracowanej warstwie wizualnej istotne są też zastosowane rozwiązania oświetleniowe. Wpływają one nie tylko na komfort pracy, ale też m.in. na to by biuro wizualnie zachowało swoje cechy i charakter. Open space oraz sale konferencyjne wyposażono w precyzyjnie rozmieszczone i zaplanowane oświetlenie dedykowane, które zapewnia odpowiednie warunki pracownikom przy biurku czy w trakcie spotkań. System technicznego oświetlenia uzupełniają lampy dekoracyjne. W przestrzeni biurowej są to proste, industrialne bryły, ale już w kuchni można było sobie pozwolić na bardziej ozdobne, ekspresyjne kształty.

– W salach konferencyjnych i strefie chillout został zastosowany też zaawansowany system sterowania oświetleniem i system Lutron. To daje nam możliwość ściemniania i programowania scen oświetleniowych, którymi sterujemy za pomocą panelu ściennego albo poprzez aplikację – wyjaśnia Karolina Kózka.

Aby przestrzeń sprzyjała efektywnej pracy pojawi się w niej także żywa zieleń. Na zdjęciach jeszcze tego nie widać, bo rośliny do biura były wprowadzone później. Jednak projektanci tak zaplanowali pomieszczenia, by można było rośliny, niezwykle ważne dla komfortu pracy, wygodnie rozstawić po biurze. The Design Group zaprojektowało nawet specjalne donice. Wprowadzenie żywych ozdób jest o tyle kluczowe, że w biurze dominują powierzchnie i elementy z drewna oraz kamienia, które aż się proszą o organiczne towarzystwo. Ze względu na industrialny charakter wnętrza jest to tym bardziej istotne.

Charakter przestrzeni budują dopracowane detale. Wysoka jakość każdego z zastosowanych elementów gwarantuje, że przestrzeń zachowa swoją jakość na długo. Przykład? Wystarczy spojrzeć na taki drobiazg jak hasła wypisane na ścianach. Nie jest to zwykły nadruk, ale każdą literę wykonano ze sklejki i precyzyjnie docięto. Dzięki temu wzór jest trwały, a zarazem optycznie zyskuje na głębi. Niby detal, a robi różnicę.

Zasady to nie ograniczenie

Firma Santander to globalna marka o bardzo precyzyjnie określonych standardach wizualnych czy wytycznych aranżacji placówek. Dlatego przed The Design Group stało zadanie perfekcyjnego wdrożenia tych wskazówek w nowym miejscu. Ale zarazem na tej bazie trzeba było stworzyć coś oryginalnego, co wyróżni tę przestrzeń od innych.

– Jednym z kluczowych elementów w identyfikacji Santandera są geometryczne formy – trójkąt, koło i kwadrat to bardzo ważne elementy zdefiniowane w wytycznych naszego klienta. Na szczęście mogliśmy przy wdrożeniu zasad brandbooku działać bardzo elastycznie. Dlatego zaproponowaliśmy kreatywną interpretację reguł firmy – mówi Karolina Kózka.

Jak to wygląda w praktyce? Każde z pięter jest niejako podporządkowane jednej z figur geometrycznych. Motyw koła dominuje w pomieszczeniach na drugim piętrze wieżowca, trójkąta na piętrze trzecim, a kwadratu – na piątym. Przewija się on w dekoracji czy zdobieniach na tapetach. Dzięki temu każdy z poziomów wyróżnia się czymś od poprzedniego, a zarazem całość jest spójna.

W projektach The Design Group jakość miejsca pracy i praktyczne rozwiązania służą funkcjonalności projektu. Chodzi nie tylko o to, by biuro wyróżniała najwyższej jakości estetyka, ale przede wszystkim – by konkretne rozwiązania poprawiały komfort pracy. Ergonomia stanowisk pracy musi być bez zarzutu, oświetlenie dopracowane co do milimetra i luksa, a akustyka przebadania co do decybela. I jest. Wprowadzone w Lublinie rozwiązania, jak podwójne szklane ściany, to nie eksperymenty wizualne czy techniczne. To pomysły wdrażane z pełną świadomością tego, co dodają do projektu. Dowodem są badania, które potwierdzają, że biuro Santander w Lublinie charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi i ma najlepszą akustykę w całej grupie biur firmy. Tym samym ta realizacja jest najlepszą wizytówką pracowni, która potrafi stworzyć wnętrze o żywym i indywidualnym charakterze będące zarazem sprawnie funkcjonującym mechanizmem.